Przedsiębiorcy bezlitośni dla Morawieckiego. Polskie podatki dostały dwóję

Przedsiębiorcy nisko oceniają system podatkowy w Polsce. Ich zdaniem w ciągu roku nie zaszły w nim pozytywne zmiany
Przedsiębiorcy nisko oceniają system podatkowy w Polsce. Ich zdaniem w ciągu roku nie zaszły w nim pozytywne zmiany Foto: Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Firma doradcza KPMG opublikowała nowy raport o systemie podatkowym w Polsce. Przedsiębiorcy ocenili go brutalnie – na 2,2 punktu w pięciostopniowej skali. Summa summarum w polskich podatkach nie jest ani na jotę lepiej, niż rok temu.

– Przedsiębiorcy najsłabiej oceniają stabilność systemu podatkowego, na 1,6 w pięciostopniowej skali i słabiej niż rok wcześniej – powiedział partner w KPMG Rafał Ciołek. Dodał, że na tę negatywną zmianę mogło mieć wpływ zeszłoroczne zamieszanie dotyczące limitu składek na ubezpieczenia społeczne.

Eksperci zwrócili uwagę na działania fiskusa zmierzające do uszczelnienia systemu podatkowego. Ciołek powiedział, że nieznacznie wzrosły oceny dotyczące nastawienia urzędników administracji podatkowej do podatników. Przedsiębiorcy zauważają zmianę podejścia kontrolerów. Ich zdaniem wolą oni "duże sprawy" i nie kontrolują już drobiazgowo np. wydatków na taksówki czy rachunków za kolacje. Te zmiany zostały ocenione na lekki plus.

Najmniej problemów stwarzają przedsiębiorcom sprawy związane z rozliczaniem PIT i ZUS. 20 proc. z nich uważa, że nie wiążą się one z komplikacjami. Większość twierdzi, że są to obowiązki "umiarkowanie problematyczne".

Jednocześnie przedsiębiorcy z obawą myślą o zbliżającym się wprowadzeniu centralnego rejestru faktur oraz split payment, czyli podzielonej płatności VAT. Są niemal pewni, że podzielona płatność będzie miała negatywny lub bardzo negatywny wpływ na sytuację finansową firm. Obawiają się także pogorszenia relacji ze swoimi dostawcami i klientami.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.