W Polsce nieznany, na świecie supergwiazda. W Pjongczangu znów sięgnął po złoto

Shaun White, amerykański snowboardzista zgarnął złoty medal na igrzyskach w Pjongczangu. To już trzeci złoty krążek w jego karierze
Shaun White, amerykański snowboardzista zgarnął złoty medal na igrzyskach w Pjongczangu. To już trzeci złoty krążek w jego karierze Fot. YouTube / Time
Shaun White w pięknym stylu zdobył złoty medal w halfpipe na igrzyskach w Pjongczangu. To już trzeci złoty krążek , poprzednie zdobył w 2006 i 2010 r. Relatywnie mało znany w Polsce sportowiec to prawdziwa gwiazda w swojej dziedzinie. Jest też jednym z najbogatszych amerykańskich atletów.

Shaun White w snowboardowym halfpipe już w eliminacjach zaliczył wynik bliski perfekcji - 98,5 pkt. W finale nie miał sobie równych i zgarnął złoty medal zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Jeszcze pod koniec zeszłego roku na innych zawodach odniósł poważne obrażenia głowy i jego występ stał pod znakiem zapytania.

Jak podaje Amerykański Komitet Olimpijski (USOC), Shaunowi White'owi oraz innym złotym medalistom za pierwsze miejsce przysługuje gratyfikacja w wysokości 37,5 tys. dol. (ponad 127 tys. zł). Laureaci zarobią więcej, bo w myśl ustawy podpisanej przez Obamę w 2016 r., wygrane tego rodzaju nie są opodatkowane.

Ile warty jest złoty medal z Pjongczangu 2018?
Sam medal - z perspektywy sportowca - jest bezcenny, jednak ma swoją wymierną wartość liczoną w dolarach. To, co świat zna jako "złoty medal", w praktyce jest pozłacanym srebrnym medalem. Tegoroczny złoty medal waży 586 g, jest najcięższym w historii zawodów, jednak jedynie 6 g to złoto (minimum ustanowione przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski). Uśredniając cenę kruszców z ostatnich dni, rynkowa cena złotego medalu to ok. 570 dol. (ponad 1900 zł). Rekordową wartość (708 dol.) miał medal z letnich igrzysk w Londynie w 2012 r.

Ile zarabia Shaun White?
Ale trudno spodziewać się, by Shaun White chciał sprzedać swój medal, skoro jest jednym z najbogatszych amerykańskich atletów, jacy startują w Pjongczangu. Wartość jego majątku szacowana jest przez serwis celebritynetworth.com na 40 mln dol. Na udziale w zawodach, kontraktach reklamowych (m.in. z Beats) i dodatkowej działalności, rocznie zarabia 10 mln dol. Shaun White ma też udziały w kurorcie narciarskim czy nieruchomości, które wynajmuje, pomnażając zarobki.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.