Stare telefony cenniejsze niż kiedykolwiek. Samsung znalazł dla nich nietypowe zastosowanie

Samsung stawia na recykling starych urządzeń elektronicznych.
Samsung stawia na recykling starych urządzeń elektronicznych. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Światowe losy branży elektronicznej i motoryzacyjnej spoczywają w rękach afrykańskiego państwa, które zapewnia znaczne ilości cennego surowca. Samsung prowadzi działania, które mają ograniczyć tę zależność.

Mowa tu kobalcie, który jest jednym ze składników wykorzystywanych w produkcji baterii litowo-jonowych. One z kolei są powszechnie używane w samochodach elektrycznych. Boom na rynku tych samochodów doprowadził do ponad trzykrotnego wzrost cen tego surowca od 2016 r., informuje „Bloomberg”. Jednocześnie ponad połowa światowych dostaw kobaltu pochodzi z Demokratycznej Republiki Konga, kraju, który od dziesięcioleci targany jest problemami wewnętrznymi.

Dlatego też Samsung SDI, który jest jednym z głównych dostawców akumulatorów do samochodów elektrycznych szuka rozwiązań, które mają uniezależnić firmę od dostaw z Afryki i uchronić ją przed gwałtownym wzrostem cen na rynkach światowych.

Stare telefony źródłem kobaltu
W tym celu Samsung SDI, będący częścią koncernu Samsung Electronics Co. kupi udziały w jednej z firm, które zajmują się recyklingiem kobaltu ze starych urządzeń elektronicznych. Jak informuje firma w swoim oświadczeniu, krok ten związany jest z zabezpieczeniem dostaw surowca po najniższych możliwych cenach i uniezależnieniem się od dostaw z Konga.

Koncern nie podał do publicznej wiadomości, o jaką firmę zajmującą się recyklingiem chodzi, ale w komunikacie prasowym wymienił nazwy dwóch firm znanych na rynku z recyklingu - Manganese Inc. i Umicore SA.

Firmy te zajmują się przede wszystkim odzyskiwaniem kobaltu ze starych telefonów. Z kolei Samsung produkuje rocznie setki milionów urządzeń z bateriami, w których zawarty jest ten pierwiastek. Jeszcze w lipcu ubiegłego roku władze spółki poinformowały, że recykling materiałów z wadliwych telefonów z serii Note 7 może dostarczyć 157 ton kobaltu, miedzi i innych cennych pierwiastków.


Kolejnym źródłem, z którego Samsung będzie mógł odzyskiwać kobalt będą akumulatory samochodów elektrycznych. Jak informuje „Bloomberg”, w 2025 roku przestanie działać blisko 311 tys. ton akumulatorów używanych w tych pojazdach.

Firma także stara się też zwiększyć wykorzystanie baterii niklowo-kobaltowo-manganowych.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.