Naukowcy zbadali, co decyduje o wierności w związku. Takich wyników nikt się nie spodziewał

O wiele częściej zdradzają kobiety, które przed ślubem miały niewielu partnerów.
O wiele częściej zdradzają kobiety, które przed ślubem miały niewielu partnerów. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy wasza druga połówka jest wam wierna, musicie zapoznać się z wynikami badań naukowców z Uniwersytetu na Florydzie. Być może trochę was uspokoją. Albo wręcz przeciwnie.


Badania opublikowane w „Journal of Personality and Social Psychology”, oparte na strategii porównań podłużnych (rodzaj badania, które pozwala obserwować wielokrotnie te same osoby na przestrzeni lat) doprowadziły do odkrycia czynników, które w pewnym stopniu skorelowane są z wiernością w związkach.

Podczas badania naukowcy z uniwersytetu stanowego Florydy przez 3,5 roku obserwowali 223 pary nowożeńców. W tym czasie porównywali pewne tendencje behawioralne, które miały wpływ na poziom wierności w związku. Najważniejsze były dla nich dwa wyizolowane procesy „wycofywanie uwagi” i „dewaluacja wartościowania”. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu, jak bardzo osoby poddawane badaniu potrafiły oderwać swoją uwagę od innej niż swój partner osoby, drugi na tym jak bardzo badani byli w stanie obniżać ocenę atrakcyjności potencjalnego partnera.

Wyniki badań zaskakują
Naukowcy posłużyli się zdjęciami mężczyzn i kobiet, które w ocenie osób badanych mogły być uznawane za atrakcyjne. Okazało się, że ci, którzy szybciej byli w stanie odrywać uwagę od zdjęcia przedstawiającego potencjalnie atrakcyjnego dla nich partnera, prawie o połowę rzadziej zdradzali swoich małżonków. I odwrotnie, im dłużej przyglądali się takiemu zdjęciu, tym wyższa była ich gotowość do zdrady.


Podobnie było w drugim przypadku – osoby, które potrafiły podczas oglądania zdjęcia uznać, że przedstawiany na nich człowiek jest mało atrakcyjny (nawet jeżeli nie był), o wiele rzadziej dopuszczały się zdrady.

Udane życie seksualne zwiększa prawdopodobieństwo zdrady
Z badania wynikało również, że o wiele częściej skłaniali się ku zdradzie młodsi badani, jak i ci, którzy uznawali swój związek za mało udany. Jednak to, co najbardziej zaskakuje, to fakt, że o wiele większe ryzyko zdrady występuje w związkach, w których partnerzy są zadowoleni ze swojego życia seksualnego.
Naukowcy podejrzewają, że może to mieć związek z postrzeganiem seksu przez takie osoby – mają one do niego bardziej pozytywny stosunek.

Mało atrakcyjne kobiety zdradzają częściej
W dalszej części badania naukowcy skupili się na atrakcyjności obojga partnerów. Okazało się, że o wiele częściej zdradzają swoich mężów te kobiety, które uznawane są za mniej atrakcyjne. W tym samym badaniu stwierdzono również, że poziom atrakcyjności mężczyzny nie ma żadnego wpływu na jego wierność w związku.

Bardzo ważną rolę odgrywała historia związków obojga parterów. Badanie wykazało, że mężczyźni, którzy przed ślubem mieli większą liczbę partnerek, o wiele częściej byli skłonni do zdrady już po zawarciu małżeństwa. Co ciekawe, w przypadku kobiet zaobserwowano odwrotną korelację – częściej zdradzały te, które przed ślubem miały niewielu partnerów.

Naukowcy uważają, że pomimo tego iż badania przeprowadzili tylko na wąskiej grupie nowożeńców, to uzyskane dane mogą w przyszłości pomóc zapobiegać zdradom zanim one jeszcze nastąpią.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.