Naukowcy zbadali, co decyduje o wierności w związku. Takich wyników nikt się nie spodziewał

O wiele częściej zdradzają kobiety, które przed ślubem miały niewielu partnerów.
O wiele częściej zdradzają kobiety, które przed ślubem miały niewielu partnerów. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy wasza druga połówka jest wam wierna, musicie zapoznać się z wynikami badań naukowców z Uniwersytetu na Florydzie. Być może trochę was uspokoją. Albo wręcz przeciwnie.

Badania opublikowane w „Journal of Personality and Social Psychology”, oparte na strategii porównań podłużnych (rodzaj badania, które pozwala obserwować wielokrotnie te same osoby na przestrzeni lat) doprowadziły do odkrycia czynników, które w pewnym stopniu skorelowane są z wiernością w związkach.

Podczas badania naukowcy z uniwersytetu stanowego Florydy przez 3,5 roku obserwowali 223 pary nowożeńców. W tym czasie porównywali pewne tendencje behawioralne, które miały wpływ na poziom wierności w związku. Najważniejsze były dla nich dwa wyizolowane procesy „wycofywanie uwagi” i „dewaluacja wartościowania”. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu, jak bardzo osoby poddawane badaniu potrafiły oderwać swoją uwagę od innej niż swój partner osoby, drugi na tym jak bardzo badani byli w stanie obniżać ocenę atrakcyjności potencjalnego partnera.

Wyniki badań zaskakują
Naukowcy posłużyli się zdjęciami mężczyzn i kobiet, które w ocenie osób badanych mogły być uznawane za atrakcyjne. Okazało się, że ci, którzy szybciej byli w stanie odrywać uwagę od zdjęcia przedstawiającego potencjalnie atrakcyjnego dla nich partnera, prawie o połowę rzadziej zdradzali swoich małżonków. I odwrotnie, im dłużej przyglądali się takiemu zdjęciu, tym wyższa była ich gotowość do zdrady.


Podobnie było w drugim przypadku – osoby, które potrafiły podczas oglądania zdjęcia uznać, że przedstawiany na nich człowiek jest mało atrakcyjny (nawet jeżeli nie był), o wiele rzadziej dopuszczały się zdrady.

Udane życie seksualne zwiększa prawdopodobieństwo zdrady
Z badania wynikało również, że o wiele częściej skłaniali się ku zdradzie młodsi badani, jak i ci, którzy uznawali swój związek za mało udany. Jednak to, co najbardziej zaskakuje, to fakt, że o wiele większe ryzyko zdrady występuje w związkach, w których partnerzy są zadowoleni ze swojego życia seksualnego.
Naukowcy podejrzewają, że może to mieć związek z postrzeganiem seksu przez takie osoby – mają one do niego bardziej pozytywny stosunek.

Mało atrakcyjne kobiety zdradzają częściej
W dalszej części badania naukowcy skupili się na atrakcyjności obojga partnerów. Okazało się, że o wiele częściej zdradzają swoich mężów te kobiety, które uznawane są za mniej atrakcyjne. W tym samym badaniu stwierdzono również, że poziom atrakcyjności mężczyzny nie ma żadnego wpływu na jego wierność w związku.

Bardzo ważną rolę odgrywała historia związków obojga parterów. Badanie wykazało, że mężczyźni, którzy przed ślubem mieli większą liczbę partnerek, o wiele częściej byli skłonni do zdrady już po zawarciu małżeństwa. Co ciekawe, w przypadku kobiet zaobserwowano odwrotną korelację – częściej zdradzały te, które przed ślubem miały niewielu partnerów.

Naukowcy uważają, że pomimo tego iż badania przeprowadzili tylko na wąskiej grupie nowożeńców, to uzyskane dane mogą w przyszłości pomóc zapobiegać zdradom zanim one jeszcze nastąpią.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.