Naukowcy zbadali, co decyduje o wierności w związku. Takich wyników nikt się nie spodziewał

O wiele częściej zdradzają kobiety, które przed ślubem miały niewielu partnerów.
O wiele częściej zdradzają kobiety, które przed ślubem miały niewielu partnerów. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy wasza druga połówka jest wam wierna, musicie zapoznać się z wynikami badań naukowców z Uniwersytetu na Florydzie. Być może trochę was uspokoją. Albo wręcz przeciwnie.


Badania opublikowane w „Journal of Personality and Social Psychology”, oparte na strategii porównań podłużnych (rodzaj badania, które pozwala obserwować wielokrotnie te same osoby na przestrzeni lat) doprowadziły do odkrycia czynników, które w pewnym stopniu skorelowane są z wiernością w związkach.


Podczas badania naukowcy z uniwersytetu stanowego Florydy przez 3,5 roku obserwowali 223 pary nowożeńców. W tym czasie porównywali pewne tendencje behawioralne, które miały wpływ na poziom wierności w związku. Najważniejsze były dla nich dwa wyizolowane procesy „wycofywanie uwagi” i „dewaluacja wartościowania”. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu, jak bardzo osoby poddawane badaniu potrafiły oderwać swoją uwagę od innej niż swój partner osoby, drugi na tym jak bardzo badani byli w stanie obniżać ocenę atrakcyjności potencjalnego partnera.


Wyniki badań zaskakują
Naukowcy posłużyli się zdjęciami mężczyzn i kobiet, które w ocenie osób badanych mogły być uznawane za atrakcyjne. Okazało się, że ci, którzy szybciej byli w stanie odrywać uwagę od zdjęcia przedstawiającego potencjalnie atrakcyjnego dla nich partnera, prawie o połowę rzadziej zdradzali swoich małżonków. I odwrotnie, im dłużej przyglądali się takiemu zdjęciu, tym wyższa była ich gotowość do zdrady.


Podobnie było w drugim przypadku – osoby, które potrafiły podczas oglądania zdjęcia uznać, że przedstawiany na nich człowiek jest mało atrakcyjny (nawet jeżeli nie był), o wiele rzadziej dopuszczały się zdrady.

Udane życie seksualne zwiększa prawdopodobieństwo zdrady
Z badania wynikało również, że o wiele częściej skłaniali się ku zdradzie młodsi badani, jak i ci, którzy uznawali swój związek za mało udany. Jednak to, co najbardziej zaskakuje, to fakt, że o wiele większe ryzyko zdrady występuje w związkach, w których partnerzy są zadowoleni ze swojego życia seksualnego.
Naukowcy podejrzewają, że może to mieć związek z postrzeganiem seksu przez takie osoby – mają one do niego bardziej pozytywny stosunek.

Mało atrakcyjne kobiety zdradzają częściej
W dalszej części badania naukowcy skupili się na atrakcyjności obojga partnerów. Okazało się, że o wiele częściej zdradzają swoich mężów te kobiety, które uznawane są za mniej atrakcyjne. W tym samym badaniu stwierdzono również, że poziom atrakcyjności mężczyzny nie ma żadnego wpływu na jego wierność w związku.

Bardzo ważną rolę odgrywała historia związków obojga parterów. Badanie wykazało, że mężczyźni, którzy przed ślubem mieli większą liczbę partnerek, o wiele częściej byli skłonni do zdrady już po zawarciu małżeństwa. Co ciekawe, w przypadku kobiet zaobserwowano odwrotną korelację – częściej zdradzały te, które przed ślubem miały niewielu partnerów.

Naukowcy uważają, że pomimo tego iż badania przeprowadzili tylko na wąskiej grupie nowożeńców, to uzyskane dane mogą w przyszłości pomóc zapobiegać zdradom zanim one jeszcze nastąpią.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby