Niemcy kłócą się o polską kiełbasę z Lidla. Boją się jej jak zarazy

Polska kiełbasa przyczyną awantury w Niemczech. Boją się jej niemieccy rolnicy
Polska kiełbasa przyczyną awantury w Niemczech. Boją się jej niemieccy rolnicy Foto: Lidl.de | Łukasz Antczak / Agencja Gazeta
U naszych sąsiadów toczy się ostra dyskusja o tym, czy polska kiełbasa wieprzowa jest bezpieczna dla niemieckich świń i czy nie zagrozi niemieckiemu eksportowi do Chin. Słowem – polskie świnie wywołały w Niemczech międzynarodową awanturę.

Kiełbasa z Lidla
Burzę rozpętali niemieccy rolnicy. "Kuljanka" to sprzedawana w niemieckim Lidlu kiełbasa wieprzowa, sucha, surowa, długo dojrzewająca. W Polsce ten gatunek określany jest jako "polska surowa". W Niemczech część wieprzowiny użytej do produkcji tej kiełbasy pochodzi z Polski. Tymczasem na północnym wschodzie naszego kraju szerzy się zaraza – afrykański pomór świń (ASF). Niemieccy producenci wieprzowiny są tym faktem bardzo zaniepokojeni, pisze Interia.pl.

Nie chodzi o samych niemieckich konsumentów. Wirus nie zagraża ludziom i spożycie mięsa ze świni zarażonej ASF nie wpływa na zdrowie. Ale może być śmiertelne dla niemieckich trzód wieprzowych. Niemcy boją się, że resztki wędliny mogą przypadkiem trafić do jadłospisu dzików, które rozprzestrzenią chorobę wśród siebie a potem niemieckich świń.

Import wieprzowiny
Zresztą Federalne Ministerstwo Rolnictwa od dłuższego czasu ostrzega przed wędlinami i mięsem, które mogą trafić do Niemiec. Urzędnicy obawiają się przede wszystkim kanapek – to nie żart. Uważają, że resztki jedzenia zawierające wieprzowinę wyrzucone przez podróżujących przez Niemcy pracowników z Europy Wschodniej mogą zagrozić dzikom i świniom. Ich zdaniem szczególnie niebezpieczne mogą być śmietniki przy autostradowych parkingach.


Lidl broni się, twierdząc, że mięso do produkcji kiełbasy nie pochodzi z terenów zagrożonych epidemią ASF. Również Federalnego Instytutu Badań Weterynaryjnych nie widzi problemu w imporcie wieprzowiny z „czystych terenów”. Mimo wszystko niemieccy rolnicy są zaniepokojeni, bo w przypadku stwierdzenia występowania ASF w Niemczech natychmiast zostanie wstrzymany eksport ich mięsa np. do Chin.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.