Sukces w walce z antyszczepionkowcami. Posypią się kary do 5000 złotych

Sąd orzekł, że rodzice, którzy nie chcą szczepić dzieci, mogą zostać do tego zmuszeni. W grę wchodzą kary do 5000 złotych
Sąd orzekł, że rodzice, którzy nie chcą szczepić dzieci, mogą zostać do tego zmuszeni. W grę wchodzą kary do 5000 złotych Foto: Rafał Mielnik / Agencja Gazeta
Przełomowy wyrok w sprawie obowiązkowych szczepień dzieci. Sąd uznał, że urzędnicy mają prawo zmusić rodzica do zaszczepienia dziecka. Mogą też karać go grzywnami – od 100 zł do nawet 5 000 złotych.

Jak informuje Rzeczpospolita, Naczelny Sąd Administracyjny pochylił się nad przypadkiem jednego z rodziców, który odmawiał zaszczepienia swojego dziecka. Sędziowie orzekli, iż urzędnicy mogą zmusić do obowiązkowych szczepień.

Mają prawo zrobić to w drodze decyzji administracyjnej, w grę wchodzi też nakładanie grzywien na rodziców odmawiających szczepienia. Ich wysokość jest bardzo zróżnicowana – od 100 zł do 5000 złotych. NSA uznał, że obowiązek poddania dziecka szczepieniom ochronnym nie może czekać, aż ukończą one 19. rok życia – kiedy mogą same o tym decydować.

Rzeczpospolita przywołuje też najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Polskiego Zakładu Higieny (NIZP-PZH). Według nich lawinowo rośnie liczba osób odmawiających szczepienia dzieci. W zeszłym roku było ich aż 30 tysięcy. To o blisko 25 proc. więcej niż rok wcześniej i prawie 50 proc. więcej niż w 2015 r.

Naukowcy ostrzegają, że jeżeli nieszczepionych dzieci będzie przybywać w takim tempie, do Polski wrócą epidemie chorób, które uważaliśmy za trwale wyeliminowane. Mowa choćby o odrze, która zbiera śmiertelne żniwo w w Rumunii, Grecji i we Włoszech. Naukowcy są zgodni, że jej przypadki to efekt zaniechania obowiązkowych szczepień dzieci.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.