Tylko trzy takie na świecie, w tym jedno w Polsce. Philips otworzył w Łodzi prestiżowy ośrodek
Karolina Pałys
21 lutego 2018, 08:34·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 21 lutego 2018, 08:34
Obsługa zamówień na sprzęt medyczny od szpitali z całego świata - tym zajmować się będzie nowootwarte Globalne Centrum Kompetencyjne Philips. To nie jedyna inicjatywa koncernu w Łodzi: we współpracy z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki powstał tam również innowacyjny ośrodek szkoleniowo-badawczy: Centrum Referencyjne.
Reklama.
Uroczystości odbyły się 13 lutego w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Krzysztof Fąfara, Szef Globalnego Centrum Kompetencyjnego podkreślał, że format w jakim będzie działało Centrum, to innowacja - zarówno w skali Polski, jak i świata. Podobnych placówek Philips ma bowiem jeszcze tylko dwie - w Indiach i USA.
- Format łódzkiego Centrum Kompetencyjnego to zupełnie nowa jakość w branży usług wspólnych. Zamiast typowej odpowiedzialności wyłącznie za fragmenty procesów, zespoły odpowiadają za nie od początku do końca, ściśle współpracując ze sobą oraz z zagranicznymi oddziałami firmy. Oznacza to, że gdy dowolny szpital na terenie Europy zamówi np. rezonans magnetyczny, zamówienie trafia do Centrum Kompetencyjnego w Łodzi. Tu powstaje zespół roboczy do realizacji tego zamówienia, w skład którego wchodzą specjalista ds. zamówień, logistyk, architekt, księgowy oraz specjalista ds. współpracy z daną placówką medyczną. Ta interdyscyplinarna grupa wspólnie pracuje nad terminowym dostarczeniem sprzętu medycznego oraz nad tym, by jak najlepiej służył pacjentom - wyjaśnił Krzysztof Fąfara, Szef Globalnego Centrum Kompetencyjnego w Łodzi.
Łódź będzie od tej pory koordynować zamówienia urządzeń zamawianych przez szpitale w Europie, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. Zadaniem zatrudnionych tu specjalistów z zakresu logistyki, księgowości, obsługi zamówień czy procesów zakupowych, jak również kierowników zespołów i project managerów będzie całościowa koordynacja procesu od momentu zamówienia urządzenia, aż do jego instalacji w miejscu docelowym i upewnienia się, że sprzęt jest przygotowany, by dobrze służyć pacjentom.
Poza działalnością czysto biznesową, Philips zaangażował się w Łodzi również w inicjatywę naukowo-badawczą. We współtworzonym wraz z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki Centrum Referencyjnym będzie polegała na polega zaś na wymianie doświadczeń w zakresie wiedzy i nowych technologii medycznych. Jak podkreślają twórcy placówki, utworzonej w ramach pierwszego polskiego THINK-TANKU „Innowacje dla Zdrowia”, ma ona stanowić przestrzeń do prowadzenia projektów naukowych w ramach zainicjowanych badań oraz edukacji personelu medycznego w zakresie wykorzystywania najnowocześniejszych rozwiązań medycznych, a także kontakt z innymi ośrodkami tego typu w Polsce, jak i za granicą.
- Współpraca z firmą Philips to dla naszego ośrodka, będącego jednym z największych szpitali w Polsce, ogromna szansa na dynamiczny rozwój i dostęp do innowacji. Na korzystaniu z najnowocześniejszych technologii medycznych skorzystają lekarze rozwijający swoje kompetencje oraz szpital, ponieważ wiele urządzeń dostępnych w Centrum Referencyjnym zapewnia znaczne usprawnienie procedur medycznych. Należy jednak podkreślić, że największymi beneficjentami współpracy będą pacjenci, których zdrowie jest dla nas najważniejsze – powiedział prof. Maciej Banach, Dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
ICZMP posiada obecnie ponad 300 sztuk sprzętu marki Philips, z których korzystają m.in. Klinika Neonatologii, Klinika Nefrologii, Klinika Kardiochirurgii i Klinika Kardiologii. Firma produkuje wyspecjalizowane urządzenia w obszarze diagnostyki obrazowej, takie jak ultrasonografy, tomografy, echokardiografy czy angiografy.
W Polsce Philips jest obecny już niemal 100 lat - pierwszą fabrykę koncern otworzył w Warszawie w 1930 roku. Dzisiaj w całej Polsce zatrudnia ponad pięć tysięcy osób.