Lidl przebije magiczną granicę. Zapłacą kasjerom ponad 4 000 zł miesięcznie

Lidl przebija magiczną granicę - część pracowników po planowanych podwyżkach zarobi nawet 4050 zł brutto. Zarobki będą wyższe niż w Biedronce
Lidl przebija magiczną granicę - część pracowników po planowanych podwyżkach zarobi nawet 4050 zł brutto. Zarobki będą wyższe niż w Biedronce Foto: Maciej Kuroń / Agencja Gazeta
Takich pensji w polskim handlu jeszcze nie było. Lidl planuje na marzec naprawdę solidną podwyżkę wynagrodzeń – średnio o ok. 9 proc. Część sprzedawców zarobi nawet 4050 zł brutto. W styczniu konkurencyjna Biedronka również zapowiedziała podwyżki, ale nie tak wysokie.

Z informacji Money.pl wynika, że już od marca osoba przychodząca do pracy w Lidlu dostanie na dzień dobry od 2800 do 3550 zł brutto. Ci, którzy pracują przynajmniej od roku, mogą liczyć na pensję w wysokości 2950 – 3750 zł. A jeśli pracownik ma ponad dwa lata stażu w firmie, to zarobi od 3150 do 4050 zł brutto.

Ile można zrobić w Lidlu?
Te spore widełki biorą się stąd, że Lidl różnicuje pensje swoich pracowników w zależności od wielkości miejscowości, w których są sklepy. Największe pensje są w dużych miastach, najmniejsze – w małych miejscowościach.

Specjaliści od zasobów ludzkich wychodzą prawdopodobnie z dwóch założeń. Pierwsze może być takie, że im większe miasto, tym wyższe koszty życia. Ale ważniejsze jest to, że w większych miejscowościach trudno znaleźć pracowników, którzy zgodziliby się na stosunkowo niskie stawki. Inne firmy czekają na to, by ich podebrać.

Ile zarabia się w Biedronce?
I to właśnie deficyt siły roboczej jest najbardziej prawdopodobną przyczyną podwyżek pensji w Lidlu. Na pewno jest to też forma odzewu na decyzję Biedronki, która podniosła pensje w styczniu 2018. Kasjerom z trzyletnim stażem oferuje obecnie do 3550 zł brutto miesięcznie – w Warszawie. W mniejszych miastach pensje są niższe. Na tę akcję niemiecka sieć odpowiedziała hasłem "Lidl cały czas płaci więcej!".


Pensje w Biedronce i Lidlu są obecnie jednymi z wyższych w polskim handlu. Raport firmy Sedlak&Sedlak dowodzi, że w 2017 roku mediana (połowa zarabia więcej, połowa mniej) zarobków polskich kasjerów wynosiła 2400 zł brutto. W Warszawie było to 2700 zł brutto.

Z kolei GUS podał, że średnie wynagrodzenie w Polsce wzrosło o ok. 100 zł, do ponad 4200 zł (nie uwzględniając składek). A to oznacza, że przeciętny Kowalski na rękę dostaje nieco ponad 3042 zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.