Szwedzi muszą ratować swoją koronę. Przesadzili z nowoczesnością

Szwecja musi zacząć bronić swojej gotówki. Proces odchodzenia od niej okazał się zbyt szybki
Szwecja musi zacząć bronić swojej gotówki. Proces odchodzenia od niej okazał się zbyt szybki Foto: Flickr.com / Mark Finney
W witrynach i drzwiach wejściowych do szwedzkich sklepów i lokali coraz częściej pojawiają się tabliczki z napisem „nie akceptujemy gotówki”. Cierpią na tym szczególnie osoby starsze. Proces odejścia od tradycyjnego pieniądza postępuje jednak za szybko i Szwedzi głowią się, jak go spowolnić.

Płatności mobilne i kartą
Już dziś Szwecja jest uznawana za najbardziej "bezgotówkowe" państwo na świecie. Większość krajowych oddziałów banków przestała obsługiwać gotówkę; wiele sklepów, muzeów i restauracji przyjmuje teraz tylko karty lub płatności mobilne.

Problem w tym, że znaczna część społeczeństwa nie bierze udziału w tej cyfrowej rewolucji. Chodzi zwłaszcza o osoby starsze.

Na dodatek szybkie odchodzenie od gotówki rodzi problemy z drogą infrastrukturą potrzebną do jej obsługi. Koszty jej utrzymania są niewspółmiernie wysokie w stosunku do potrzeb.

W ubiegłym roku ilość gotówki w obiegu w Szwecji spadła do najniższego poziomu od 1990 roku i jest o ponad 40 procent niższa niż w 2007 roku. Największe spadki odnotowano w 2016 i 2017 roku.

Problemy z gotówką
Rok temu tylko 25 proc. Szwedów płaciło w gotówce co najmniej raz w tygodniu. Aż 36 proc. Szwedów nigdy nie korzysta z gotówki, z wyjątkiem incydentalnych sytuacji – raz czy dwa razy do roku.

Obecnie bank centralny Szwecji zastanawia się nad wprowadzeniem jeszcze jednego rodzaju waluty – cyfrowej e-korony, która wypełniłaby lukę między płatnościami cyfrowymi a tradycyjną walutą. Rozwiązaniem mogłoby być również przymuszenie banków komercyjnych do obsługi gotówki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.