Wystarczy mały robak, żeby położyć firmę na łopatki. Właśnie przekonała się o tym ogólnopolska sieć pizzerii

Post, który wywołał takie zamieszanie na profilu Polecam/Nie polecam w Brzegu.
Post, który wywołał takie zamieszanie na profilu Polecam/Nie polecam w Brzegu. Fot. Facebook / Polecam Nie polecam w Brzegu
Klientka, która kilka dni temu usiadła do talerza z pizzą w restauracji Da Grasso w Brzegu, musiała być bardzo spostrzegawcza. Na pierwszy rzut oka nie widać bowiem larw, które znalazły się na talerzu za sprawą grzybów stanowiących jeden ze składników. W ciągu kilkudziesięciu godzin dosyć trywialne zdarzenie stało się krążącym po ogólnopolskich mediach newsem.

Kiedyś robak w jedzeniu był sytuacją trywialną: gospodynie domowe przesypywały mąkę przez sitka, żeby odłowić niespodzianki takie, jak ta, która trafiła się klientce pizzerii z Brzegu. Zdjęcie skrawka potrawy z maleńkimi robaczkami wylądowało na profilu „Polecam/Nie polecam w Brzegu”. I tam otrzymało drugie życie: pod postem wywiązała się dyskusja mieszkańców miasta (i zapewne nie tylko) oraz mniej lub bardziej kąśliwe uwagi.

Grzyby do pizzy
– Jest nam bardzo przykro, że taka sytuacja miała miejsce. Pani, która zgłosiła tę sprawę, dostała od razu świeżą pizzę. Grzyby, z których korzystamy, kupujemy z atestem jakości od producenta, a opakowanie, z którego pochodziły grzyby, było świeżo otwarte, stąd nikt się nie spodziewał, że może może być z nimi coś nie tak – tłumaczyła pizzeria pod wspomnianym postem. – Podjęliśmy już formalne kroki w tej sprawie u producenta, a felerna partia została usunięta. Prosimy o powstrzymanie się od złośliwych komentarzy – kwitował pracownik pizzerii. Poprosiliśmy restaurację w Brzegu o komentarz w sprawie innych kroków podjętych przez Da Grasso, by zażegnać kryzys, ale do momentu publikacji tego tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Prośba odniosła jednak skutek przeciwny: pod postem zaroiło się od nieprzychylnych komentarzy, które sprowadzały się do tego, że za robaki w jedzeniu odpowiedzialni byli pracownicy pizzerii, którzy ich nie zauważyli – a nie producent, który grzyby z robaczkami dostarczył. W końcu sprawą zainteresowały się media: dziennik „Fakt” czy Radio ZET, które relacjonowały spór z Brzegu.


Ranking najlepszych restauracji
Awantura w Brzegu pokazuje jednak, jak bardzo zmieniły się standardy, poprzez które konsumenci oceniają dzisiaj lokale gastronomiczne, a poza tym – pokazuje siłę mediów społecznościowych, gdzie ocena reakcji firmy na nieprawidłowości spotyka się z natychmiastową, i zwykle radykalną, reakcją.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.