
Miejsce telefonu stacjonarnego w firmie zmienia technologia VoIP, choć określanie telefonii IP tym mianem jest trochę niesprawiedliwe. Można z niej w końcu korzystać na smartfonie, komputerze PC z zestawem słuchawkowym z mikrofonem lub stacjonarnych biurkowych telefonach IP.
Coraz więcej firm przekonuje się, że pięciu pracowników działu sprzedaży lub obsługi klienta podłączonych do centrali telefonicznej VoIP automatyzującej i regulującej przepływ ruchu telefonicznego z klientami może zdziałać znacznie więcej niż pięciu pracowników z komórkami i arkuszem kalkulacyjnym służącym jako baza danych.
Wszystkie centra kontaktowe wykorzystują technologię VoIP w jakimś zakresie. To centrala telefoniczna VoIP oferuje inteligentne algorytmy łączenia dużej liczby dzwoniących równocześnie klientów z pracownikami. Pozwoli także na zaawansowane raportowanie dotyczące wydajności ich pracy, dzięki czemu zbudujemy optymalny grafik dla naszego zespołu. Centrala VoIP oferuje mnóstwo możliwości sortowania i kierowania dzwoniących osób do odpowiednich pracowników, dzięki czemu będziemy redukować czas oczekiwania na rozmowę (i frustrację dzwoniących) jak i roboczogodziny zespołu.
W sektorze małych i średnich firm działy sprzedaży są często zaniedbane – handlowcy próbują zapanować nad rosnącą liczbą zgłoszeń z pomocą poczty elektronicznej i telefonu komórkowego, notatki prowadząc ręcznie w arkuszu kalkulacyjnym. Mniejsze firmy mają bardzo ograniczoną kontrolę nad tym gdzie i jak dużo faktycznie pracownicy dzwonili i przypisane sobie zadania - komentuje Jarosław Łuczkiewicz, szef Marketingu & e-Commerce Datera, dostawcy systemów VoIP dla biur i telemarketingu (https://www.datera.pl).
Kolejnym powodem na rosnącą popularność telefonii VoIP jest rosnący rynek systemów CRM, które można z nią zintegrować. Integracja centrali telefonicznej VoIP z systemem CRM jest możliwa dzięki API i pozwala na:
Debiut telefonii VoIP w Polsce miał miejsce w czasach kiedy do rozmowy ze stacjonarnego na komórkę podchodziliśmy ze stoperem, a koszt rozmowy międzynarodowej był porównywalny do kosztu wysłania pracownika na miejsce pierwszą klasą LOT-em.
całościowym. Koszt telekomunikacji w firmie trzeba rozumieć jako koszt połączeń, sumę stałych opłat abonamentowych, zakupy sprzętu do rozmów i/lub koszty usług dodatkowych. Oferta operatorów VoIP jest bardzo zróżnicowana – istnieje możliwość kupowania bardzo dużych pakietów minut (liczonych w kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie), ustawiania limitów wydatków dla poszczególnych działów, a także redukcji kosztów stałych stanowiska do praktycznie zera (tzn. praktycznie bez stałego abonamentu). Powoduje to, że wiele firm dochodzi do wniosku, że nie każdy pracownik musi mieć telefon komórkowy z płaską taryfą i dodatkowo płatnym smartfonem i utrzymują dwa systemy telekomunikacyjne – stacjonarny i mobilny. Przemawia za tym dodatkowo fakt, że dla około 80% firm, 80% połączeń w firmach to rozmowy przychodzące. Z kolei większość ruchu na zewnątrz generuje jeden dział (jak można się domyślić – jest to sprzedaż).
Koszt systemu telekomunikacyjnego w firmie to nie tylko koszty połączeń. To urządzenia, które trzeba spłacać w abonamencie, naprawiać, serwisować i wymieniać.
Większe biuro, to większa odpowiedzialność. Telefonia VoIP jest wręcz idealna dla profesjonalnego sekretariatu lub recepcji, a także większego biura.
interfejsom pozwalającym na szybkie przełączanie dzwoniących do odpowiednich działów;
darmowe rozmowy w firmie;