To przekręt roku. Grupa oszustów zarobiła dzięki Spotify więcej niż popularni muzycy

Grupa osób z Bułgarii dzięki wykorzystując nieuwagę twórców Spotify mogła zarobić ok. miliona dolarów
Grupa osób z Bułgarii dzięki wykorzystując nieuwagę twórców Spotify mogła zarobić ok. miliona dolarów 123rf.com/Sergey Ostapenko/zdjęcie seryjne
Muzycy (zarówno ci mniej znani jak i gwiazdy światowego formatu) zwykli narzekać, że na Spotify nie da się dobrze zarobić. Grupa osób pochodząca z Bułgarii pokazała, że jest dokładnie na odwrót. Na swoim przekręcie mogli zarobić około miliona dolarów.

Spotify to serwis streamingowy oferujący dostęp do muzyki za pomocą komputerów, tabletów i smartfonów. W teorii można z niego korzystać za darmo, wielu użytkowników decyduje się jednak na wykupienie pakietów premium, dzięki którym można m.in. uniknąć reklam. Twórcy utworów zarabiają natomiast na liczbie odsłuchań, za jedno Spotify płaci artyście 0,0038 dolara.

Muzycy często krytykują ten model. Geoff Barrow z Portishead pytał swego czasu na Twitterze, czy ktoś zarobił w ten sposób więcej niż 500 funtów. Teraz mamy już odpowiedź.

Sprawę wykryli dziennikarze z Music Business Worldwide. Okazało się, że grupa Bułgarów stworzyła kilka playlist z utworami trwającymi ok. 30 sekund (dopiero po takim czasie odsłuchiwania Spotify wypłaca pieniądze), do których posiadali prawa autorskie. Następnie zainstalowali boty, które w kółko odtwarzały je na 1200 urządzeniach z wykupionym dostępem premium. Media szacują, że zarobili w ten sposób ok. miliona dolarów.

Quartz podliczył, że byli dzięki temu w stanie wygenerować 72 mln odtworzeń miesięcznie, co przekładałoby się na 415 tys. dolarów honorarium. Proceder trwał przez kilka miesięcy i został wykryty dopiero wtedy, gdy jedna z list utworów o nazwie „Soulful Music” wskoczyła do rankingu najpopularniejszych playlist w Stanach Zjednoczonych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.