Te startupy nie miały szans rozwinąć się w “garażach”. Po pół roku pokażą efekty swojej pracy
Marcin Długosz
28 lutego 2018, 14:26·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 28 lutego 2018, 14:26
Energetyka, transport,inżynieria środowiska, przemysł wydobywczy, ciężki, elektromaszynowy i stoczniowy - nie są to obszary, na myśl o których automatycznie krzykniemy: “startup”! Nie są to również dziedziny, w których drogę od innowacyjnego rozwiązania do konstrukcji prototypu można pokonać przemieszczając się od biurka do biurka, ustawionego w garażu jednego z pomysłodawców. Mimo to, formuła startupu sprawdza się również w przemyśle ciężkim, z tą różnicą, że innowacje w tych dziedzinach muszą rozwijać się w bardziej “komfortowych” warunkach - takich które oferują specjalnie do tego celu powołane akceleratory.
Reklama.
Jedną z takich instytucji jest poznański IndustryLab - akcelerator, powołany przez firmę DGA S.A., we współpracy z poznańskimi zakładami H. Cegielskiego. Jego działalność nie odbiega od schematu, według którego funkcjonują wszystkie programy tego typu. Różnicą jest tu jedynie skala. Pomysły, z jakimi przedsiębiorcy mogli zgłaszać się do IndustryLab miały być dostosowane do potrzeb, problemów lub łańcucha dostaw i kierunku strategicznego H. Cegielski-Poznań S.A. (HCP).
Mówiąc prościej, w IndustryLab przez ostatnie kilka miesięcy startupy miały rozwijać produkty usprawniające pracę dużego przedsiębiorstwa lub takie, które wraz z dużym przedsiębiorstwem będą wspólnie mogło produkować i dystrybuować. HCP najbardziej interesowali mikro i mali przedsiębiorcy, którzy mieli do zaproponowania innowacje z dziedzin energetyki, transportu, biogospodarki, innowacyjnych technologii przemysłowych oraz innych branż, wchodzących w skład krajowych inteligentnych specjalizacji.
Czas akceleracji każdego z projektów wnosił od 3 do 6 miesięcy, w każdym z dwóch edycji programu. W pierwszej edycji, zakończonej w listopadzie 2017 pracowało 11 startupów, a w bieżącej edycji, która niedługo się kończy, pod okiem specjalistów z HCP pracuje intensywnie 12 startupów.
Zakład udostępnił uczestnikom przestrzeń roboczą, umożliwił korzystanie z Parku Maszynowego i wsparcia załogi HCP. Każdemu ze startupów zapewniono wsparcie opiekuna projektu oraz możliwość skorzystania z mentoringu (wewnętrznego - z HCP lub zewnętrznego), a także biznesowych usług eksperckich. Wsparcie finansowe, na jakie mogli liczyć startupowcy sięgało średnio 180 tys. zł.
Poza dopracowaniem szczegółów technicznych, stworzeniem prototypu oraz określeniem strategii biznesowej, udział w IndustryLab miał przygotować każdy z zespołów do konfrontacji z potencjalnymi inwestorami. Rozwijane w akceleratorze projekty mają szansę na wdrożenie do produkcji lub zastosowanie w przemysłowej praktyce tylko pod warunkiem, że ich twórcy będą umieli prawidłowo uargumentować sens biznesowy swojego rozwiązania.
Duży sprawdzian właśnie nadchodzi: 5 marca odbędzie się Demo Day, czyli event, podczas którego uczestnicy IndustryLab pochwalą się postępami w realizacji swoich projektów przed przedstawicielami mediów, inwestorami i kontrahentami. A jest się czym chwalić, bo niektóre rozwiązania, nad którymi pracowano na terenie poznańskiego zakładu zaintrygują nawet laika.
Jednym pomysłów, za którego wdrożenie będzie trzymał każdy, kto choć raz stojąc na przystanku uświadomił sobie, że poziom baterii w jego smartfonie za chwilę osiągnie punkt krytyczny. Firma Versatilex opracowała prototyp inteligentnych i ekologicznych przystanków, zasilanych energią solarną. Przystanki, poza możliwością ładowania urządzeń mobilnych i udostępniania internetu, można w dalszej perspektywie rozszerzać o szereg funkcjonalności: sensory smogu, czujniki zadymienia czy temperatury. Firma chce również pracować nad modelami, w których przystankowe “poczekanie” będą klimatyzowane i wyposażone w filtry powietrza.
INK3.DE to z kolei firma, która dostosowuje “gadżety”, o których marzy wielu z nas, do wymagań przemysłu. Mowa o drukarkach 3D. Mimo, że są to maszyny stosowane w przemyśle już od wielu lat, dopiero zespołowi INK3.DE udało się opracować rentowną technologię wydruku dużych elementów w drukarce 3D o polu roboczym 1m x 1m x 1m za jednym razem, przez co unika się sklejania kilku oddzielnych części. A przy tym zespół przyspieszył czas wydruku, bez utraty jakości na finalnym produkcie..
W technologii 3D porusza się również Scanway - firma, która rozwijała technologię mobilnych skanerów do maszyn. Zespół opanował też technologię skanowania z dużą dokładnością otworów w konstrukcjach. Ich urządzenie znacznie skraca czas przeglądu, a co za tym idzie - remontu zakładowych maszyn. Precyzja, jaką charakteryzuje się skaner Scanway pozwala również na dokładniejsze określenie strategii remontowej, a co za tym idzie - zmniejszenie kosztu materiałów wykorzystanych w trakcie remontu.
Podczas Demo Day warto zwrócić uwagę również na Global Quantum, czyli startup, który opracował prototyp pieca na wodę, a dokładniej: elektrodowo-wodorowego kotła centralnego ogrzewania. Przedstawiciele Global Quantum twierdzą, że ich produkt to tania, niskoobsługowa, a co najważniejsze - ekologiczna, alternatywa dla kotłów na węgiel i eko-groszek.
W branżę “ekologicznego wsparcia” idzie również firma Predime, która stworzyła system predykcji uszkodzeń i planowania serwisu maszyn w zależności od stanu zużycia danego urządzenia. Taka strategia, w przeciwieństwie do planowanych z wyprzedzeniem przeglądów, pozwala na bieżąco optymalizować koszty serwisowania maszyn.
Oprócz wspomnianej piątki, w trakcie Demo Day swoje projekty przedstawi kolejne siedem startupów, rozwijających się w IndustryLab. Aby uczestniczyć w wydarzeniu, należy wypełnić formularz rejestracyjny. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na tej stronie.
Projekt „ Akcelerator Innowacji Przemysłowych INDUSTRYLAB” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020 (pilotaż Scale Up - Działanie 2.4 Współpraca w ramach krajowego systemu innowacji Poddziałanie 2.4.1 Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB).