Jak rozliczyć PIT za 2017 rok? Jest kilka różnych sposobów

Termin składania zeznań podatkowych upływa 30 kwietnia.
Termin składania zeznań podatkowych upływa 30 kwietnia. Fot: Wojciech Kardas / Agencja Gazeta
W tym roku rozliczamy PIT za rok 2017. Do rozliczenia pozostało jeszcze trochę czasu, ponieważ zgodnie z kalendarzem dostępnym na stronie Ministerstwa Finansów, termin złożenia zeznań podatkowych PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 upływa z końcem kwietnia 2018 roku. W 2017 r. przez internet złożono aż 9 670 215 zeznań podatkowych.

Do kiedy trzeba złożyć PIT?
Zeznania podatkowe składamy na mocy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jej zapisami za każdy kolejny rok kalendarzowy zeznania muszą być złożone w terminie do dnia 30 kwietnia roku następnego. Od tego terminu mogą zdarzać się wyjątki tylko wtedy, gdy ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. W takim przypadku za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. W zeznaniu podatnicy podatku dochodowego informują o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w roku podatkowym.

W przypadku złożenia zeznania osobiście i drogą elektroniczną decyduje data złożenia/wysłania. Jeżeli zdecydujemy się na wysłanie listem poleconym, za termin złożenia uznawana jest data stempla pocztowego.

Jaki PIT wybrać? Różnice między PIT-36 i PIT-37
Najczęściej składanymi zeznaniami podatkowymi są te, które wymagają użycia druków:
PIT-36 – formularz ten przede wszystkim składają podatnicy, którzy prowadzili własną działalność gospodarczą (głównie pozarolniczą), jak również podatnicy, którzy uzyskali dochody z zagranicy.
PIT-37 – składają go podatnicy, którzy uzyskali przychody związane z wynagrodzeniem pobieranym za pracę na etacie i pracę na umowach cywilnoprawnych. Dotyczy osób zatrudnionych wyłącznie w kraju.

Jak rozliczyć PIT za rok 2017?
Cały czas dopuszczalne jest ręczne wypełnianie formularzy PIT. Po wypełnieniu możemy go złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub wysłać listem poleconym. Można też skorzystać z coraz popularniejszej formy cyfrowej, wypełnić PIT w programie i przesłać go do urzędu drogą elektroniczną.


Podstawą do złożenia zeznania podatkowego dla większości osób zatrudnionych na etacie czy na podstawie umów cywilnoprawnych będzie PIT-11. Jest to dokument, który mają obowiązek wystawić pracodawcy. Zgodnie z przepisami firmy mają obowiązek wystawienia PIT-11 za poprzedni rok. Jest on sporządzany za każdego podatnika, za którego firma nie dokonuje rocznego obliczenia podatku PIT za poprzedni rok (w tym wypadku za 2017). Taki dokument zawiera informację o dochodach z 2017 roku oraz pobranych zaliczkach na podatek.

Wypełniony PIT-11 pracodawca musi przekazać urzędom skarbowym właściwym dla rozliczeń podatkowych poszczególnych pracowników. Następnie formularz ten trafia do podatnika. Obowiązkiem pracodawców jest wysłanie pracownikom PIT-ów do końca lutego. Termin ten zatem już upłynął. Powinieneś więc być już w posiadaniu dokumentów umożliwiających wypełnienie i złożenie zeznania podatkowego.

Programy do rozliczania PIT-ów
Kiedyś rozliczenie PIT-a stanowiło dla wielu prawdziwe wyzwanie. Dzisiaj to łatwa czynność, ponieważ wiele różnych czasopism dołącza do wydań płyty CD z programami do rozliczenia zeznania podatkowego. Jeżeli nie uda nam się kupić takiej gazety zawsze możemy liczyć na duże portale, które również udostępniają swoim czytelnikom programy do rozliczania PIT-ów.

To jeden z najłatwiejszych sposobów rozliczenia. Dobry program prowadzi nas dosłownie za rękę. Na początku zada pytanie czy rozliczamy się samodzielnie czy z małżonkiem. W zależności od tego otworzy przed nami odpowiednią listę formularzy PIT i dostępnych dla nich załączników.

Jeżeli jest to ten sam program, którego używaliśmy rok temu, mamy spore szanse, że większość pól z naszymi danymi uzupełni się niemal z automatu – wystarczy, że zaczniemy wpisywać pierwsze litery. W zależności od tego, jaki rodzaj rozliczenia wybraliśmy, program będzie nas prowadził przez pola, które powinniśmy wypełnić.

W kolejnych komórkach podajemy wszystkie wartości z otrzymanych dokumentów np. PIT-11 otrzymanych od pracodawców, a wyliczenia dokonają się automatycznie.

Na samym końcu program poinformuje nas, czy w tym roku otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku, czy też może będziemy sami musieli dopłacić fiskusowi.

Teraz pozostaje nam wydrukować i podpisać PIT, a następnie dostarczyć taki dokument lub też wysłać go do urzędu listem poleconym.

Możemy również wysłać PIT drogą elektroniczną. W tym celu zaznaczamy, że chcemy to zrobić, a w celu weryfikacji tożsamości podajemy kwotę z zeznania za poprzedni rok (czyli w tym roku za 2016).

Wypełniamy PIT online w programie E-deklaracje
Jeżeli nie mamy swojego ulubionego programu do rozliczeń, ani nie chcemy korzystać z liczenia metodami tradycyjnymi, możemy skorzystać z aplikacji dostarczanej przez Ministerstwo Finansów. To E-deklaracje, które ściągamy ze strony ministerstwa.

Po zainstalowaniu otwieramy program i dokonujemy wyboru druku, na którym chcemy prowadzić rozliczenie. W omawianym poniżej przykładzie widoczny jest PIT-37. Formularz jest tak pomyślany, że wyświetla nam w czerwonych ramkach pola, które powinniśmy wypełnić.

Jeśli zrobimy jakiś błąd, szybko dostajemy informację, że wprowadzono niepoprawne dane.

Nawet lista urzędów skarbowych jest wygodnie rozwijana i możemy z niej wybrać ten jeden, który nas interesuje. Wciśnięcie pierwszej litery nazwy na klawiaturze sprawi, że od razu przeniesiemy się do nazw zaczynających się od tej właśnie litery. Zabrakło tylko domyślnego wypełniania, pozwalającego na wpisanie kilku początkowych liter. W związku z czym często musimy sporo przewijać zanim trafimy na interesującą nas miejscowość.

Kiedy już wpiszemy wszystkie dane w odpowiednie pola, zawsze możemy sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, słuzy do tego duży przycisk "Sprawdź poprawność". Po jego kliknięciu wyświetli nam się lista wszystkich pól, w których podczas wypełniania zrobiliśmy jakiś rażący błąd.

Po wypełnieniu całego zeznania decydujemy się, w jakiej formie prześlemy dokument i po dokonaniu tego nasza praca nad PIT-em dobiega końcowi.

Rozliczenie przez Urząd Skarbowy PIT-WZ
Osoby składające zeznanie PIT-37 mogą również skorzystać z rozliczenia przeprowadzanego bezpośrednio przez fiskusa. W tym celu do 16 kwietnia 2018 r. należy złożyć specjalny wniosek przez internet.

Na jego podstawie Urząd Skarbowy w ciągu pięciu dni przygotuje zeznanie i wyśle do podatnika link do dokumentu. Taki dokument należy dokładnie sprawdzić, a następnie zaakceptować lub odrzucić w całości. Podatnik korzystający z PIT-WZ niestety nie ma możliwości poprawiania takiego zeznania. Po odrzuceniu trzeba będzie wybrać inny sposób rozliczenia podatku.

Zeznanie niezaakceptowane i nieodrzucone do 30 kwietnia zostaje automatycznie zaakceptowane.

Fiskus pomoże w wypełnieniu PIT-ów
Ministerstwo Finansów wystartowało z akcją „Szybki PIT”. Ma ona za zadanie zachęcać Polaków do składania zeznań podatkowych w terminie. Jak informuje ministerstwo, w ramach akcji zaplanowano wiele działań. Wśród nich między innymi:

- wydłużone godziny pracy w urzędach skarbowych 26 i 27 kwietnia – dla wszystkich spóźnialskich urzędy skarbowe pracują dłużej;
- punkty rozliczeń w galeriach handlowych 6 i 7 kwietnia – to akcja „Szybki PIT w galerii handlowej". W centrach handlowych w największych miastach Polski, na specjalnie wyznaczonych stanowiskach, dyżur pełnią eksperci z urzędów skarbowych. Udzielają szczegółowych informacji na temat rozliczenia podatku. Pomagają również rozliczyć PIT przez internet;
- broszury informacyjne – materiały, które stanowią kompendium wiedzy na temat rozliczeń podatkowych, dostępne m.in. w urzędach,
- dyżury telefoniczne – prowadzone przez ekspertów w wyznaczone dni i godziny.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.