Mamy pierwszy wyrok w Polsce w sprawie kryptowalut. Ten podatek fanom bitcoina się nie spodoba

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że osoby, które uzyskują przychód z obrotu kryptowalutami muszą rozliczać się ze skarbówką według skali podatkowej. Oznacza to, że będą musieli odprowadzić 18 lub nawet 32 proc. podatku
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że osoby, które uzyskują przychód z obrotu kryptowalutami muszą rozliczać się ze skarbówką według skali podatkowej. Oznacza to, że będą musieli odprowadzić 18 lub nawet 32 proc. podatku pixabay.com
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że osoby, które uzyskują przychód z obrotu kryptowalutami muszą rozliczać się ze skarbówką według skali podatkowej. Oznacza to, że będą musieli odprowadzić 18 lub nawet 32 proc. podatku.

NSA zajął się rozstrzyganiem sprawy, która została zgłoszona przez jednego z podatników, który uzyskał przychód z obrotu kryptowalutami. W 2011 mężczyzna kupił bitcoiny za dolary amerykańskie i sprzedał je z zyskiem w 2013 roku – tym razem za dolary i złotówki. Nie zgłosił jednak tego faktu urzędowi skarbowemu, choć w 2013 roku przeprowadził prawdopodobnie kilkanaście tysięcy takich transakcji. Podatnik nie wiedział czy powinien rozliczać je w PIT – donosi "Rzeczpospolita".

Skarbówka stwierdziła, że do pieniądze, które pochodzą z obrotu kryptowalutami są przychodem z praw majątkowych z art. 18 ustawy o PIT. W związku z tym powinno się je wykazywać w zeznaniu rocznym PIT-36 wraz z innymi dochodami. Podatek oblicza się więc na zasadach ogólnych.

Podatnik nie zgodził się z wykładnią urzędu. Napisał skargę do NSA tłumacząc, że kryptowaluty wymykają się klasyfikacji prawnej, w tym również – podatkowej. Sądu to jednak nie przekonało. Wyrok jest prawomocny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.