"Sprytni" inwestorzy wywindowali kurs bezwartościowej spółki. Pomyliły im się nazwy

Inwestorzy giełdowi nie wykazali się spostrzegawczością. Przez pomyłkę napompowali wartość nie tej spółki, o którą im chodziło
Inwestorzy giełdowi nie wykazali się spostrzegawczością. Przez pomyłkę napompowali wartość nie tej spółki, o którą im chodziło Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Część polskich inwestorów giełdowych nie popisała się szczególną inteligencją. Przez pomyłkę wywindowali kurs bezwartościowej spółki. Okazało się, że nie odróżnili spółki z o.o. od akcyjnej. Ta kuriozalna pomyłka nie wyszła im na dobre.

Kilka dni temu analitycy giełdowi zaczęli przecierać oczy ze zdumienia. Kurs jednej z notowanych na warszawskiej giełdzie spółek zaczął gwałtownie rosnąć. Sytuacja była o tyle dziwna, że Drewex S.A. nie ma dosłownie żadnych aktywów, zobowiązania na sumę ponad 12 mln złotych i nie notuje żadnych przychodów.

Na dodatek nikogo nie zatrudnia, a jej notowania niedawno były zawieszone – spółka nie przedstawiła w terminie swojego sprawozdania finansowego. Zrobiła to miesiąc po wymaganej dacie, w formie skanu – inne spółki publikują przynajmniej dokument w formie PDF.

Wzrost akcji Dreweksu
Powstało szybko kilka spiskowych teorii – wiele osób podejrzewało, że ktoś sztucznie pompuje wycenę akcji spółki, by znaleźć naiwnych do zainwestowania w nią.

Prawda okazała się bardziej prozaiczna. Zaskakujący wzrost akcji Dreweksu zbiegł się z informacją, że firma o nazwie Fabryka Konstrukcji Drewnianych kupiła 100 proc. akcji spółki Drewex. Wartość transakcji opiewa na ok. 12 mln złotych. Paradoks całej sytuacji polega na tym, że FKD kupiła firmę Drewex sp. z o. o. a nie Drewex S.A.


To dwie różne firmy o tej samej nazwie, aczkolwiek ich rozróżnienie inwestorom giełdowym nie powinno sprawiać większych problemów. Okazało się, że sprawiło, a przy okazji kurs spółki, którą nikt od dawna się nie interesował, poszedł w górę aż o 25 proc. (z 85 groszy do mniej więcej złotówki).

Stosowny komunikat szybko wystosowała też Fabryka Konstrukcji Drewnianych.

– W związku z licznymi zapytaniami inwestorów chcemy oświadczyć, że przejęta przez FKD SA spółka Drewex Sp. z o.o. z siedzibą w Mieszkowicach nie ma żadnych powiązań z notowaną na rynku głównym spółką Drewex SA z siedzibą w Krakowie. Obie spółki różnią się profilem działalności, miejscem siedziby oraz formą prawną prowadzonej działalności – napisali przedstawiciele FKD.

Po krótkim inwestycyjnym szale, kurs akcji Dreweksu na giełdzie powrócił do poziomu 85 groszy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.