Takie zmiany wielu się nie spodobają. Szef będzie mógł kazać przyjść do pracy w niedzielę

Pracodawcy zatrudniający do 50 pracowników będą mogli zaplanować pracę do trzech niedziel w ciągu roku
Pracodawcy zatrudniający do 50 pracowników będą mogli zaplanować pracę do trzech niedziel w ciągu roku Kornelia Głowacka-Wolf
Jeżeli nudziło ci się w ostatnią wolną od handlu niedzielę, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Komisja Kodyfikacyjna szykuje zmiany w kodeksie pracy, które pozwolą twojemu szefowi kazać ci przyjść do pracy w ten dzień. Niezależnie od tego, czy masz na to ochotę.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy od miesięcy pracuje nad projektem nowego kodeksu pracy i z każdą kolejną propozycją, która wydostaje się na światło dzienne za pośrednictwem mediów, atmosfera wokół niej gęstnieje. Pisaliśmy już o tym, że rząd chce m.in. zmusić pracowników do wykorzystywania całości urlopu w jednym roku kalendarzowym i wprowadzić konta czasu pracy, dzięki którym pracodawca mógłby sam decydować kiedy wypłacić pieniądze za nadgodziny. Teraz w projekcie pojawił się kolejny zapis, który pracownikom raczej nie przypadnie do gustu.

Pracujące niedziele
– Pracodawcy zatrudniający do 50 pracowników będą mogli zaplanować pracę do trzech niedziel w ciągu roku – donosi poniedziałkowy „Fakt”. Nie będą przy tym zobowiązani do pytania się o zgodę swoich pracowników. Propozycja nie dotyczy świąt i osób zatrudnionych w handlu.

Nieco inaczej sytuacja będzie wyglądać w dużych firmach. Tam do zagospodarowania będzie aż 6 niedziel, ale na pracę w ich trakcie pracownicy będą już musieli wyrazić zgodę.

Za pracę w 7. dniu tygodnia pracownikowi będzie się należeć dodatkowy dzień wolny lub dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 275 proc. dniówki (dzisiaj jest to równe 200 proc.).

Teraz projekt kodeksu pracy i kodeksu zbiorowego pracy ma trafić do ministerstwa pracy. Dopiero wtedy politycy partii rządzącej zadecydują, czy wejdą one w życie w obecnie proponowanym kształcie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.