Uważaj na te popularne zabawki. Nowy raport stwierdza, że mogą być groźne dla dzieci

Komisja Europejska ostrzega przez fidget spinnerami. Niektóre z nich mogą być zagrożeniem dla dzieci
Komisja Europejska ostrzega przez fidget spinnerami. Niektóre z nich mogą być zagrożeniem dla dzieci 123rf.com
Ciągle trwa globalny boom na fidget spinnery – zabawkę, którą kręcimy w palcach. Podobno można się dzięki niej odstresować i lepiej skupić. Po lekturze nowego raportu Komisji Europejskiej wielu rodziców czeka raczej zwiększona dawka stresu. Urzędnicy uznali bowiem, że niektóre z zabawek mogą być groźne dla dzieci.

Chodzi o modele, które są wyposażone w światełka. Aby lampki działały, fidget spinner musi mieć źródło prądu – i to właśnie bateria jest dla dziecka zagrożeniem.

W raporcie możemy przeczytać, że dzięki europejskiemu systemowi ostrzegania wykryto spinnery z bateriami guzikowymi, które dziecko może łatwo wyjąć i połknąć. Grozi to poparzeniami przełyku i jelit.

Inne spinnery, przed którymi ostrzega Komisja, są po prostu kiepsko wykonane i wypadają im łożyska. A dziecko może takie łożysko, czyli niewielki krążek, połknąć. To z kolei grozi zadławieniem.

Ile zabawek jest bezpiecznych?
– Pojawiło się wiele obaw związanych z wypadkami z udziałem małych dzieci, które albo połknęły uszkodzone części zabawki, albo połknęły baterie guzikowe. W takich przypadkach konieczna i pilna jest interwencja szpitala – piszą autorzy raportu.

– W związku z tym niebezpieczne zabawki zostały wytropione, zatrzymane na granicach lub w portach albo zniszczone – dodają.

Unia Europejska w 2017 roku wydała ponad 2200 alertów o niebezpiecznych produktach. Największą grupą zakwestionowanych towarów były właśnie zabawki – stanowiły aż 29 procent wszystkich towarów.

Najwięcej niebezpiecznych towarów pochodziło z Chin – 53 procent. Europejski rodowód miało 26 proc. produktów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.