Ujawnili nowe dane o pracy w Polsce. Tak dobrze jeszcze nie było

Pod koniec ubiegłego roku pozostało nieobsadzonych blisko 118 tys. miejsc pracy.
Pod koniec ubiegłego roku pozostało nieobsadzonych blisko 118 tys. miejsc pracy. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Tak dużej liczby miejsc pracy jak w roku ubiegłym nie powstało jeszcze nigdy do tej pory. To między innymi efekt bardzo dobrej koniunktury gospodarczej.

Z danych GUS wynika, że w roku 2017 powstało ponad 694 tys. miejsc pracy. - To przede wszystkim efekt dobrej koniunktury gospodarczej. Dzięki niej szybko rosło zapotrzebowanie zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym na towary i usługi wytwarzane nad Wisłą – komentuje w „Dzienniku Gazecie Prawnej” Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku. Jego zdaniem statystykę może też zawyżać zamiana dotychczasowych umów cywilnoprawnych na etaty. W ten sposób pracodawcy starali się uchronić przed ucieczką pracowników do konkurencji.

Szara strefa zanika
Dobra koniunktura w gospodarce spowodowała, że wielu pracodawców przestało ukrywać się przed fiskusem. Zdaniem prof. Zenona Wiśniewskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu takie są przyczyny wyjścia wielu osób z szarej strefy.

Dodatkowym czynnikiem przyczyniającym się do rekordowego zatrudnienia jest spadek liczby likwidowanych miejsc pracy. Dzieje się tak między innymi dlatego, że firmy niechętnie inwestują w nowe technologie, które umożliwiłyby automatyzację pracy.

Oferty pracy
Nowych miejsc pracy jest dużo więcej niż zlikwidowanych. Na koniec ubiegłego roku pozostało nieobsadzonych prawie 118 tys. etatów, a pracownicy wielu branż mogą wybierać najkorzystniejsze dla nich oferty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.