Duża szansa dla start-upów. Rusza kolejna edycja międzynarodowego konkursu PowerUp!

Międzynarodowy konkurs PowerUp! by InnoEnergy 2018 przeznaczony jest dla start-upów z obszaru energii z Europy Środkowej i Wschodniej. Zgłoszenia do aktualnej edycji można wysyłać do 15 kwietnia tego roku. Na zdjęciu laureaci ubiegłorocznego konkursu
Międzynarodowy konkurs PowerUp! by InnoEnergy 2018 przeznaczony jest dla start-upów z obszaru energii z Europy Środkowej i Wschodniej. Zgłoszenia do aktualnej edycji można wysyłać do 15 kwietnia tego roku. Na zdjęciu laureaci ubiegłorocznego konkursu Materiały prasowe
Jak podaje Bloomberg paliwa kopalne jeszcze przez przynajmniej 20 lat będą głównym źródłem wytwarzania energii na świecie. Niezbędne są więc nowe technologie, które ułatwią walkę z negatywnymi skutkami spalania np. węgla takimi jak zanieczyszczenie i zmiany klimatyczne. Potrzeba jednak nie tylko proekologicznych technologii, ale także rozbudowy infrastruktury, rozwoju inteligentnych aplikacji mobilnych, czy systemów bezpieczeństwa. Popularyzowaniu tego rodzaju nowoczesnych rozwiązań służy PowerUp! by InnoEnergy – trwają właśnie zapisy do 4. edycji konkursu.

Akcja skierowana jest do start-upów z sektora cleantech w 24 krajach Europy Środkowej i Wchodniej, które chcą zaistnieć z własną innowacją na rynku międzynarodowym. Aby przystąpić do konkursu, należy mieć prototyp produktu, zespół i do 15 kwietnia wypełnić formularz na stronie konkursowej. Zwycięzcy mogą liczyć na nagrody pieniężne i udział w akceleratorze Highway by InnoEnergy, prestiżowym programie, który zapewnia finansowe wsparcie (do wysokości 150 tys. euro), pomoc w budowie zespołu oraz dostęp do zagranicznych klientów i inwestorów.

– Staramy się wskazywać rozwiązania i otwierać drzwi. InnoEnergy to wiodący akcelerator sektora energii i cleantech, którego sukces bierze się stąd, że oprócz pieniędzy, inwestujemy w naszą wiedzę oraz kontakty. Zarządzamy największym ekosystemem innowacji w Europie, który liczy już ponad 320 członków. Wśród nich znajdują się wiodące przedsiębiorstwa energetyczne w Europie, ośrodki akademickie i badawcze, miasta oraz regiony. Do naszych partnerów należą takie firmy, jak Schneider Electric, EDF, AGH, RAFAKO czy Tauron – wymienia Jakub Miler, dyrektor generalny InnoEnergy Central Europe.
Konkurs odpowiada na bieżące zapotrzebowanie rynku, którego istotnym elementem staje się popyt na technologie z zakresu mobility, cyber security, smart city i energy storage, w tym innowacje związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych do atmosfery czy walką ze zmorą wielu polskich miast – smogiem. Potwierdza to wynik ubiegłorocznej edycji konkursu, którego laureatem został Heat Ventors. Węgierski start-up opracowuje rozwiązanie, w którym magazynowanie energii cieplnej zajmuje o 90 proc. mniej powierzchni, generując przy tym oszczędności rzędu 20-40 proc.

– Warsztaty podczas Bootcampów pozwoliły nam zweryfikować myślenie o biznesie. To było niezwykle cenne doświadczenie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dziś jak nigdy wcześniej, wierzymy, że zajdziemy daleko – komentował zeszłoroczne zwycięstwo Zoltán Andrássy z HeatVentors. Bootcampy to już tradycja PowerUp! - spotkania z europejskimi mentorami biznesowymi poprzedzają zarówno finały krajowe, jak i rozstrzygnięcie całego konkursu.


– Zakres prezentowanych pomysłów był bardzo szeroki, jednakże co najważniejsze, każdy z nich może potencjalnie przyczynić się do poprawy czystości naszego środowiska – opowiada o poprzedniej odsłonie konkursu Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes firmy RAFAKO. – Bacznie przyglądamy się wszystkim zaprezentowanym firmom i jestem pewna, że z niektórymi z nich nawiążemy bliższą współpracę – deklaruje.
Laureaci poprzednich edycji konkursu z powodzeniem rozwijają i komercjalizują swoje rozwiązania tak jak np. SEPIN, który wykorzystując beacony, dostarcza światowym sprzedawcom energii elektrycznej danych o klientach i zużyciu energii, ułatwiając im opracowywanie spersonalizowanych ofert, nowych taryf, kampanii marketingowych oraz promocji. Innym wyróżnionym w konkursie projektem był opracowany przez polski zespół Bin-e, pierwszy na świecie inteligentny kosz na śmieci, który sam rozpoznaje i sortuje odpady komunalne.

Zapisy do międzynarodowego konkursu PowerUp! by InnoEnergy 2018 trwają do 15 kwietnia tego roku. 25 kwietnia zostaną ogłoszone wyniki kwalifikacji. W maju wybrane start-upy z obszaru energii wezmą udział w Bootcampach, a później w krajowych finałach. Międzynarodowy Bootcamp odbędzie się 16-17 czerwca. Wielki finał tegorocznego konkursu zaplanowano na 19 czerwca.

InnoEnergy jest wspierane przez EIT (Europejski Instytut Innowacji i Technologii), podmiot Unii Europejskiej.

Artykuł powstał we współpracy z InnoEnergy Central Europe

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.