Żyjesz w starym bloku? Setki tysięcy mieszkań trzeba będzie zrównać z ziemią

Targi mieszkaniowe
Targi mieszkaniowe Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
Mieszka w nich około 12 mln ludzi z całej Polski. Najstarsze z nich mają już około 60 lat, choć ich maksymalna żywotność została określona na 50-70 lat. Chodzi o domy z wielkiej płyty. Dla pokolenia dzisiejszych seniorów były wybawieniem, dla nowych pokoleń mogą stać się przekleństwem. Niedługo większość z nich trzeba będzie prawdopodobnie wyburzać.

Trwający w Polsce boom mieszkaniowy budzi mieszane uczucia. Część ekspertów widzi w nim typową bańkę na rynku nieruchomości i prognozuje rychły kryzys. Dlaczego? Wiele mieszkań jest kupowanych jako inwestycje.

Nie brakuje jednak... dokładnie odwrotnych głosów. Były prezes Murapolu, Michał Sapota przekonywał nas, że ogromny popyt na rynku wynika z dużej podaży. –Dzięki temu ceny nie są windowane w sztuczny sposób – opowiadał.

Ile mieszkań trzeba wybudować?
Wydaje się jednak, że w świetle doniesień "Gazety Prawnej" dyskusja traci sens. Jeżeli wierzyć ustaleniom ekspertów, bloki z wielkiej płyty będą wyburzane i mieszkania po prostu trzeba budować. I to w tempie o 60 tys. rocznie więcej niż w tej chwili – wylicza na łamach dziennika Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jeżeli tak się nie stanie, mieszkań w Polsce zacznie po prostu ubywać.

W czasach słynnej 'dekady Gierka” w Polsce powstawało nawet 200 tys. mieszkań rocznie. Zbigniew Maćków, architekt z Wrocławia, szacuje że kumulacja rozbiórek nastąpi za ok. 25 lat.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.