Chiński pożeracz smogu: skuteczny i wysoki na 60 metrów. Wygląda niesamowicie

Chińczycy zbudowali oczyszczacz powietrza o wysokości 60 metrów, który w ciągu doby czyści 10 milionów metrów sześciennych powietrza.
Chińczycy zbudowali oczyszczacz powietrza o wysokości 60 metrów, który w ciągu doby czyści 10 milionów metrów sześciennych powietrza. Foto: Kuba Atys / Agencja Gazeta
Chińczycy zbudowali oczyszczacz powietrza o wysokości 60 metrów. Na dobę przerabia – uwaga – 10 milionów metrów sześciennych powietrza. I działa znakomicie, co chińskie władze potwierdzają pierwszymi wynikami badań.

Instalacja powstała w mieście Xi'an, słynącym z fatalnej jakości powietrza – nawet jak na chińskie warunki. Kraj Środka od wielu lat zmaga się z problemem smogu. Szybki rozwój przemysłu oraz lekceważenie norm ekologicznych sprawiły, że powietrze w niektórych regionach Chin nie brudzi budynków, ale je odbarwia, zaś do gleby nie docierają nawet promienie słoneczne. Wiele miast jest po prostu spowitych wieczną, toksyczną mgłą.

Chińskie władze dostrzegły problem i szybko usiłują temu zaradzić. Problem jest śmiertelnie poważny – i to dosłownie. Szacuje się, że smog w tym kraju zabija przedwcześnie od 350 do 400 tysięcy osób.

Oczyszczacz powietrza dla Chin
Jeden z najnowszych chińskich projektów mających polepszyć jakość powietrza jest teoretycznie banalnie prosty. Skoro w domach wykorzystujemy oczyszczacze powietrza, to czemu by nie skonstruować jednego wielkiego miejskiego filtra?
W mieście Xi'an zbudowano więc specjalny komin o wysokości 60 metrów. Jego zadaniem nie jest kopcenie, ale wypluwanie oczyszczonego powietrza. U stóp komina umieszczono konstrukcję ze szklanym dachem. Ciepło słoneczne podgrzewa powietrze znajdujące się pod tą szklarnią, dzięki czemu unosi się ono do góry – wprost do komina. Tam zaś czeka na nie zestaw filtrów, wyłapujących cząstki o średnicy do 2,5 mikrometra (PM 2,5) i większe.

Taki pył jest szczególnie niebezpieczny dla ludzi i zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci, szczególnie u osób starszych i z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Walka ze smogiem
Chiński pożeracz smogu jest eksperymentalną konstrukcją. Naukowcy tak naprawdę nie wiedzieli, czy zadziała. W ciągu doby z komina wylatuje aż 10 mln metrów sześciennych czystego powietrza.

Wydaje się, że to sporo, ale jeśli miasto ma rozmiary 10 x 10 km a smog może unosić się do 1 km nad nim, to wieża czyści jedynie 0,01 procent atmosfery nad miastem. Z drugiej jednak strony najgroźniejsze dla ludzi są zanieczyszczenia unoszące się do wysokości 2 metrów nad ziemią.


Wyniki badań powietrza w Xi'an po zamontowaniu wieży nie zostały jeszcze opublikowane. Jednak jeden z naukowców zaangażowanych w projekt, prof. David Y.H. Pui, ujawnił, że grupa badawcza odnotowała 19-procentowy spadek stężenia PM2,5 na obszarze o powierzchni 10 kilometrów kwadratowych wokół wieży.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.