WHO ostrzega przed tajemniczą „chorobą X”. Bardzo zakaźna, prawdopodobnie śmiertelna

Ludzkości zagraża niezidentyfikowana do tej pory choroba. Naukowcy nazwali ją "chorobą X".
Ludzkości zagraża niezidentyfikowana do tej pory choroba. Naukowcy nazwali ją "chorobą X". Fot. Przemyslaw Skrzydło / Agencja Gazeta
Najprawdopodobniej będzie przenoszona przez zwierzęta i może nas pozabijać. Naukowcy ostrzegają przed nową, zagrażającą nam chorobą, której pandemia może wybuchnąć w każdej chwili. Sprawie przyjrzeli się eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

WHO co roku zwołuje posiedzenie naukowców, których zadaniem jest określić, jakie choroby najbardziej zagrażają ludzkości w najbliższym czasie. Przez ostatnie lata lista ta zawierała jedynie znane nam choroby. Wśród nich znajdowały się między innymi gorączki krwotoczne, do których należy ta najbardziej znana, powodowana wirusem Ebola. To właśnie ebola zebrała jedno z największych żniw, zabijając w Afryce Zachodniej ponad 11 tys. osób w latach 2013-16.

Tajemnicza „choroba X”
W tym roku naukowcy po raz pierwszy zdecydowali się na umieszczenie na liście całkiem nowego, nieznanego jeszcze patogenu. Eksperci są przekonani, że choroba ta pojawi się niespodziewanie i zaatakuje na niespotykaną dotąd skalę. – Historia nauczyła nas, że następna wielka pandemia będzie związana z patogenem, o którego istnieniu wcześniej nie mieliśmy pojęcia – powiedział w rozmowie z The Telegraph John-Arne Rottingen, szef norweskiej Rady ds. Badań Naukowych i doradca naukowy komitetu WHO. Dlatego też jego zdaniem świat nauki powinien być przygotowany na jak najszybszą reakcję w momencie, kiedy potrzebne będą nowe szczepionki czy testy diagnostyczne wykrywające nieznaną dotąd nikomu chorobę.

Zwrócił również uwagę na to, że powinniśmy przygotować się na chorobę, którą ludzie mogą stworzyć sami w laboratoriach.

Możliwe także, że będzie to choroba odzwierzęca, która w niekontrolowany sposób przeniesie się na ludzi, a następnie zacznie w błyskawicznym tempie rozprzestrzeniać się na cały świat. Jako przykład podał wirus świńskiej grypy, który nagle pojawił się w 2009 r.


Choroby odzwierzęce groźne dla ludzi
Tak prawdopodobnie zaatakował również wirus HIV, który, jak się powszechnie uważa, przeniósł się z szympansów na ludzi poprzez zakażone mięso. Wirus ten spowodował epidemię, która od lat 80. XX wieku doprowadziła do śmierci 35 mln ludzi na całym świecie. Również znana ludziom ebola jest chorobą, która przeniosła się ze zwierząt na ludzi.

Prof. Marion Koopmans z Uniwersytetu Medycznego Erasmusa w holenderskim Rotterdamie uważa, że obecnie najbardziej zagrażają nam choroby odzwierzęce, których częstotliwość występowania ciągle rośnie.

W raporcie WHO poza „chorobą X” znalazły się również: krymsko-kongijska gorączka krwotoczna, wirus Ebola wraz z pokrewnym wirusem Marburg, gorączka Lassa, bliskowschodni zespół oddechowy (MERS), wirusy SARS oraz wirus Zika.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.