Zapomnij o cholesterolu. Ta substancja mówi więcej o ryzyku przedwczesnego zgonu

Łosoś i inne ryby morskie oraz oleje roślinne to najlepsze źródła kwasów omega-3.
Łosoś i inne ryby morskie oraz oleje roślinne to najlepsze źródła kwasów omega-3. Foto: Przemysław Jednroska / Agencja Gazeta
Kwasy omega-3 są o wiele ważniejszym czynnikiem chroniącym ludzi przed zbyt szybkim zejściem z tego świata, niż niski poziom uważanego za czyste zło cholesterolu. Zobacz, co jeść, a czego unikać.

Badania dotyczące wpływu kwasów omega-3 na ludzkie zdrowie przeprowadzili specjaliści z kilku amerykańskich ośrodków badawczych. Trwało ono 6 lat i objęło 2500 osób w wieku 66-73 lat.

Z jednej strony większe stężenie tych substancji wiąże się z niższym zagrożeniem choroby wieńcowej, udarów i innych schorzeń układu krążenia. Ale okazuje się, że ich wpływ na zdrowie jest dużo większy, niż przypuszczano i wiąże się z ograniczeniem zapadalności na inne choroby, w tym nowotwory.

Okazało się, że badani z najwyższym stężeniem kwasów omega-3 byli o 1/3 mniej zagrożeni śmiercią z dowolnej przyczyny niż uczestnicy z najniższym stężeniem.

Co ciekawe, badacze doszli do wniosku, że wpływ cholesterolu na ludzkie zdrowie jest o wiele mniejszy, niż kwasów omega-3. Owszem, jego nadmiar prowadzi do choroby niedokrwiennej serca i należy go unikać. Warto jednak równocześnie zacząć badać poziom stężenia kwasów EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy) w błonach komórkowych czerwonych krwinek.

– Kiedy w tym samym, uwzględniającym wiele zmiennych modelu stężenie cholesterolu na początku badania zamieniliśmy na poziom kwasów omega-3, ten pierwszy czynnik nie miał dużego znaczenia dla śledzonych parametrów, podczas gdy ten drugi był związany z 4 z 5 ocenianych wyników – mówi jeden z autorów badania, dr William Harris ze Stanford School of Medicine, cytowany przez serwis Eurekalert.


Kwasy omega-3 możemy znaleźć przede wszystkim w rybach morskich (łosoś, sardynki, dorsze, śledzie) oraz w olejach roślinnych, najlepiej tłoczonych na zimno - z pachnotki, lnu, orzechów włoskich i rzepaku.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.