Opłaty za foliówki to niewypał. Prawo nie działa, pieniędzy tyle, co kot napłakał

Sklepy miały płacić opłatę recyklingową za foliówki o grubości do 50 mikrometrów. Wycofały je więc z oferty i sprzedają nam minimalnie grubsze - bez żadnych opłat do budżetu
Sklepy miały płacić opłatę recyklingową za foliówki o grubości do 50 mikrometrów. Wycofały je więc z oferty i sprzedają nam minimalnie grubsze - bez żadnych opłat do budżetu Foto: Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Wiele hałasu o nic – tak można podsumować pierwszy kwartał działania nowych przepisów o opłatach recyklingowych za torby foliowe w sklepach. Większość sklepów sprytnie ominęła te przepisy i zarabia na reklamówkach. Czyli klient płaci za torbę, ale żadna opłata nie wpada do państwowej kasy.


Ustawa obowiązuje od 1 stycznia 2018. Zgodnie z jej zapisami torby foliowe o grubości od 15 do 50 mikrometrów są obłożone opłatą recyklingową w wysokości 20 groszy za sztukę.

Czyli w sklepie cena takiej torebki musiałaby wynieść (z VAT-em) min. 25 groszy, jeśli sklep chciałby de facto dać nam ją w prezencie i nie dokładać do interesu więcej, niż zapłacił za foliówkę.

I faktycznie w sklepach próżno już szukać darmowych reklamówek, trzeba za nie zapłacić przynajmniej 25 groszy. Ale, jak się okazuje, nie ma to wiele wspólnego z opłatą recyklingową.

Portal WiadomościHandlowe.pl zestawił ceny i rodzaje reklamówek w popularnych sieciach sklepów.

W Biedronce, Auchan czy Lidlu nie ma toreb o grubości od 15 do 49 mikrometrów. Są mocniejsze i grubsze – w zależności od wielkości i sklepu kosztują od 25 do 44 groszy za sztukę. Pieniądze z ich sprzedaży trafiają na konto sklepu, nie do budżetu. Skarb Państwa wspiera chyba tylko Kaufland, który akurat ma w ofercie torby foliowe o grubości od 15 do 50 mikronów. Nie ujawnia on wysokości opłat.

Trudno przypuszczać, by torebki, których prawie nikt nie sprzedaje, przyniosły zakładane wpływy do budżetu. Przypomnijmy, że według planów rocznie z tytułu opłaty recyklingowej do państwowej kasy miało wpływać 1,1 mld złotych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.