Opłaty za foliówki to niewypał. Prawo nie działa, pieniędzy tyle, co kot napłakał

Sklepy miały płacić opłatę recyklingową za foliówki o grubości do 50 mikrometrów. Wycofały je więc z oferty i sprzedają nam minimalnie grubsze - bez żadnych opłat do budżetu
Sklepy miały płacić opłatę recyklingową za foliówki o grubości do 50 mikrometrów. Wycofały je więc z oferty i sprzedają nam minimalnie grubsze - bez żadnych opłat do budżetu Foto: Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Wiele hałasu o nic – tak można podsumować pierwszy kwartał działania nowych przepisów o opłatach recyklingowych za torby foliowe w sklepach. Większość sklepów sprytnie ominęła te przepisy i zarabia na reklamówkach. Czyli klient płaci za torbę, ale żadna opłata nie wpada do państwowej kasy.


Ustawa obowiązuje od 1 stycznia 2018. Zgodnie z jej zapisami torby foliowe o grubości od 15 do 50 mikrometrów są obłożone opłatą recyklingową w wysokości 20 groszy za sztukę.

Czyli w sklepie cena takiej torebki musiałaby wynieść (z VAT-em) min. 25 groszy, jeśli sklep chciałby de facto dać nam ją w prezencie i nie dokładać do interesu więcej, niż zapłacił za foliówkę.

I faktycznie w sklepach próżno już szukać darmowych reklamówek, trzeba za nie zapłacić przynajmniej 25 groszy. Ale, jak się okazuje, nie ma to wiele wspólnego z opłatą recyklingową.

Portal WiadomościHandlowe.pl zestawił ceny i rodzaje reklamówek w popularnych sieciach sklepów.

W Biedronce, Auchan czy Lidlu nie ma toreb o grubości od 15 do 49 mikrometrów. Są mocniejsze i grubsze – w zależności od wielkości i sklepu kosztują od 25 do 44 groszy za sztukę. Pieniądze z ich sprzedaży trafiają na konto sklepu, nie do budżetu. Skarb Państwa wspiera chyba tylko Kaufland, który akurat ma w ofercie torby foliowe o grubości od 15 do 50 mikronów. Nie ujawnia on wysokości opłat.

Trudno przypuszczać, by torebki, których prawie nikt nie sprzedaje, przyniosły zakładane wpływy do budżetu. Przypomnijmy, że według planów rocznie z tytułu opłaty recyklingowej do państwowej kasy miało wpływać 1,1 mld złotych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby