Cena litra paliwa wzrośnie o 10 gr. Rząd przyklepał nowy podatek

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej opłatę emisyjną, która zostanie doliczona do ceny paliw.
Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej opłatę emisyjną, która zostanie doliczona do ceny paliw. Piotr Augustyniak / Agencja Gazeta
Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej opłatę emisyjną, która zostanie doliczona do ceny paliw. Teoretycznie jej koszt powinny ponieść koncerny paliwowe, eksperci mają jednak co do tego duże wątpliwości i wskazują, że koniec końców więcej zapłaci polski kierowca.


„Opłata emisyjna” to dodatkowa opłata doliczana do każdego litra benzyny i oleju napędowego o wysokości 8 groszy netto. Wpływy z niej mają trafiać przede wszystkim do tworzonego właśnie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, celem wsparcia rozwoju transportu wodorowego i elektrycznego. W sumie ma się z tych środków uzbierać 1,7 miliarda złotych.

O ile wzrośnie cena litra paliwa
Jak przełoży się to na nasze portfele? Cena litra paliwa wraz z podatkiem wzrośnie o 10 gr. Państwowe koncerny paliwowe zapewniają, że 2/3 tych kosztów wezmą na siebie, eksperci nie mają jednak wątpliwości, że statystyczny Kowalski odczuje zmianę przepisów we własnym portfelu. – Dzisiaj przeciętny kierowca tankuje za 307 złotych miesięcznie, po wprowadzeniu opłaty średnia ta wzrośnie do 313 złotych – szacował portal wysokienapiecie.pl.

Teraz projekt ustawy został już przyjęty przez rząd. Zanim wejdzie w życie musi przejść jeszcze przez resztę procesu legislacyjnego w parlamencie.

Opłata emisyjna to kolejna próba wyciągnięcia pieniędzy od polskich kierowców. Wcześniej podobną próbę podjęto przy opłacie paliwowej, którą miał osobiście utrącić Jarosław Kaczyński.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.