Jeśli chcesz mieć najbardziej niezawodny komputer na świecie, po prostu musisz sięgnąć po jakiś produkt firmy Apple. Psują się tak rzadko, że biją konkurencję na głowę. Problem w tym, że produkty Apple są bardzo drogie. Jeśli chcesz komputer tańszy i niezawodny, kup sobie Lenovo.
Ranking niezawodności komputerów opublikował właśnie Rescuecom – niezależny serwis komputerów w USA, lider rynku. Trafiają do niego maszyny wszystkich marek. Firma regularnie publikuje dane ze swoich punktów serwisowych, dając obraz niezawodności komputerów dostępnych na rynku.
W najnowszym rankingu pierwsze miejsce zajęły komputery marki Apple. Opanowały w USA ponad 20 proc. rynku, ale stanowią jedynie niewiele ponad 3 proc. trafiającego do Rescuecom. To wskaźnik niemal trzykrotnie lepszy, niż w przypadku maszyn Samsunga. Ta dwójka rywalizuje w zasadzie sama ze sobą.
– Bitwa między Samsungiem i Apple trwa. Samsung jest na drugim miejscu, ale ma dużo wyższą pozycję, niż inne marki - głównie dzięki znakomitym komputerom, takim jak elegancki i wydajny ArtPC PULSE – mówi David Milman, szef Rescuecom.
To o tyle ciekawe, że przecież Samsung bardziej kojarzony jest ze smartfonami czy telewizorami, a nie komputerami.
A coś tańszego?
Zdaniem Milmana cichym bohaterem zestawienia niezawodności są jednak komputery IBM/Lenovo.
– Aby uzyskać najlepszą równowagę między jakością i ceną, warto sięgnąć właśnie po nie. Weźmy na przykład wypuszczony niedawno model ThinkPad 13 o wartości około 500 dolarów. Dzięki doskonałej mocy obliczeniowej, szybkości, trwałości, długiej żywotności baterii i doskonałej klawiaturze, to najlepszy "budżetowy" laptop – twierdzi Milman.
Dodaje, że na fali wznoszącej (jeśli chodzi o jakość), jest Microsoft, głównie dzięki Surface Book 2 i Surface Studio 2. Jest też nieco zawiedziony spadającą jakością komputerów Dell i Asus. Szczególnie ta druga marka zanotowała znaczący spadek w rankingu.
Oto zestawienie najbardziej niezawodnych marek według Rescuecom. Im więcej punktów, tym lepiej:
1. Apple (665)
2. Samsung (270)
3. IBM/Lenovo (118)
4. Microsoft (84)
5. Dell (74)
6. Acer (66)
7. HP (53)
8. Asus (42)