Ta pigułka pomogła wielu mężczyznom w kłopotliwej sytuacji. Teraz odkryto, że może też leczyć raka

Badania na myszach wskazują, że zawarty w Viagrze sildenafil może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka występowania nowotworów jelita grubego.
Badania na myszach wskazują, że zawarty w Viagrze sildenafil może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka występowania nowotworów jelita grubego. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Pamiętacie niebieską tabletkę, która przeszło 20 lat temu zawojowała świat? Wynaleziono ją, by pomogła w terapii pierwotnego nadciśnienia tętniczego i pewnie nigdy nie zrobiłaby żadnej kariery, gdyby nie okazało się, że ma również inne działanie. Naukowcy przeprowadzili doświadczenia, z których wynika, że może pomóc również pomagać w leczeniu raka.


Jak działa Viagra?
Tak wiele działań ma zawarty w leku sildenafil, który znany jest przede wszystkim z tego, że pomógł wielu mężczyznom na całym świecie w powrocie do sprawności seksualnej. Podczas badań nad lekiem okazało się bowiem, że pozwala on na utrzymanie trwałej erekcji, umożliwiającej odbycie stosunku płciowego.

Na tym jednak nie koniec. Teraz naukowcy odkryli, że substancja czynna zawarta w Viagrze, którą jako pierwsza na rynek wypuściła firma Pfizer, ma też inne, dość nieoczekiwane działanie uboczne. Tym razem dzięki swoim właściwościom niebieska pigułka może dosłownie przyczynić się do uratowania tysięcy istnień ludzkich.

Lek na raka
Prowadzący badania na myszach prof. Darren D. Browning powiedział, że nawet niewielkie dawki sildenafilu podawane w wodzie pitnej znacząco wpłynęły na zmniejszenie u nich ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Okazało się bowiem, że substancja ta zmniejsza o połowę tworzenie się polipów, czyli nieprawidłowych komórek na wyściółce jelita grubego. To właśnie one mają z czasem tendencję do przekształcania się w zmiany o charakterze nowotworowym. Swoje obserwacje naukowcy opisali w Cancer Prevention Research.


Na razie udowodniono działanie leku na myszach, ale następnym krokiem ma być przeprowadzenie badań na klinicznych z udziałem pacjentów zaklasyfikowanych do grupy wysokiego ryzyka wystąpienia raka jelita grubego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili