Ta pigułka pomogła wielu mężczyznom w kłopotliwej sytuacji. Teraz odkryto, że może też leczyć raka

Badania na myszach wskazują, że zawarty w Viagrze sildenafil może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka występowania nowotworów jelita grubego.
Badania na myszach wskazują, że zawarty w Viagrze sildenafil może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka występowania nowotworów jelita grubego. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Pamiętacie niebieską tabletkę, która przeszło 20 lat temu zawojowała świat? Wynaleziono ją, by pomogła w terapii pierwotnego nadciśnienia tętniczego i pewnie nigdy nie zrobiłaby żadnej kariery, gdyby nie okazało się, że ma również inne działanie. Naukowcy przeprowadzili doświadczenia, z których wynika, że może pomóc również pomagać w leczeniu raka.

Jak działa Viagra?
Tak wiele działań ma zawarty w leku sildenafil, który znany jest przede wszystkim z tego, że pomógł wielu mężczyznom na całym świecie w powrocie do sprawności seksualnej. Podczas badań nad lekiem okazało się bowiem, że pozwala on na utrzymanie trwałej erekcji, umożliwiającej odbycie stosunku płciowego.

Na tym jednak nie koniec. Teraz naukowcy odkryli, że substancja czynna zawarta w Viagrze, którą jako pierwsza na rynek wypuściła firma Pfizer, ma też inne, dość nieoczekiwane działanie uboczne. Tym razem dzięki swoim właściwościom niebieska pigułka może dosłownie przyczynić się do uratowania tysięcy istnień ludzkich.

Lek na raka
Prowadzący badania na myszach prof. Darren D. Browning powiedział, że nawet niewielkie dawki sildenafilu podawane w wodzie pitnej znacząco wpłynęły na zmniejszenie u nich ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Okazało się bowiem, że substancja ta zmniejsza o połowę tworzenie się polipów, czyli nieprawidłowych komórek na wyściółce jelita grubego. To właśnie one mają z czasem tendencję do przekształcania się w zmiany o charakterze nowotworowym. Swoje obserwacje naukowcy opisali w Cancer Prevention Research.


Na razie udowodniono działanie leku na myszach, ale następnym krokiem ma być przeprowadzenie badań na klinicznych z udziałem pacjentów zaklasyfikowanych do grupy wysokiego ryzyka wystąpienia raka jelita grubego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.