Koniec Hitlera na Allegro. Serwis sięga po pomoc antyfaszystów

Handel artykułami z nazistowskimi symbolami ciągle kwitnie. Wiele z nich to pamiątki historyczne. Z Allegro znikną aukcje z produktami propagującymi faszyzm
Handel artykułami z nazistowskimi symbolami ciągle kwitnie. Wiele z nich to pamiątki historyczne. Z Allegro znikną aukcje z produktami propagującymi faszyzm Foto: Tomasz Waszczyk / Agencja Gazeta
Allegro podpisało umowę ze Stowarzyszeniem „Nigdy Więcej". Jego członkowie będą przeszukiwać aukcje i opisy pod kątem propagowania faszyzmu i nazizmu. Dziś na Allegro można znaleźć zaskakująco dużo produktów nawiązujących do Hitlera i III Rzeszy.


Po wpisaniu w wyszukiwarkę Allegro słowa „Hitler” wyskakuje nam prawie 10 tysięcy ofert. Wiele z nich to książki, sporą grupę stanowią historyczne niemieckie pamiątki czy medale. Gratką dla kolekcjonerów może być przedwojenne wydanie „Mein Kampf” za 19 tysięcy złotych. Ale można też znaleźć kubki z wizerunkiem Hitlera czy wiele artefaktów opisanych jako kopie bądź repliki.


Allegro od dawna walczy z produktami, które mogą propagować faszyzm. Sęk w tym, że do tej pory wystarczyło opisać produkt jako „kolekcjonerski”, by uchronić się przed konsekwencjami. Współpraca Allegro ze Stowarzyszeniem „Nigdy Więcej” zakłada monitorowanie aukcji i usuwanie tych, które mogą naruszać prawo.

– Allegro nieustannie szuka sposobów, jak z pożytkiem dla społeczeństwa wykorzystać zgromadzoną wiedzę o technologii i handlu. Tworząc od ponad 18 lat polski e-handel, w nasz model biznesowy wpisaliśmy budowanie kapitału społecznego zaufania. Bardzo cieszy nas, że w tym zakresie wesprze nas Stowarzyszenie "Nigdy Więcej", które pomoże usuwać oferty niezgodne z prawem i naszym regulaminem – mówi Paweł Klimiuk, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Allegro.


Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" w ramach rozpoczętego właśnie trzymiesięcznego pilotażu będzie zgłaszać administracji serwisu do usunięcia oferty naruszające zapisy artykułów 256 oraz 257 Kodeksu karnego, a także opisane w Załączniku nr 1 do Regulaminu Allegro. Będzie się to odbywać przy jednoczesnym poszanowaniu wolności słowa i informacji. Po trzech miesiącach pilotażu strony wspólnie zadecydują o tym, w jakiej formule będą kontynuować współpracę.
Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"