Koniec Hitlera na Allegro. Serwis sięga po pomoc antyfaszystów

Handel artykułami z nazistowskimi symbolami ciągle kwitnie. Wiele z nich to pamiątki historyczne. Z Allegro znikną aukcje z produktami propagującymi faszyzm
Handel artykułami z nazistowskimi symbolami ciągle kwitnie. Wiele z nich to pamiątki historyczne. Z Allegro znikną aukcje z produktami propagującymi faszyzm Foto: Tomasz Waszczyk / Agencja Gazeta
Allegro podpisało umowę ze Stowarzyszeniem „Nigdy Więcej". Jego członkowie będą przeszukiwać aukcje i opisy pod kątem propagowania faszyzmu i nazizmu. Dziś na Allegro można znaleźć zaskakująco dużo produktów nawiązujących do Hitlera i III Rzeszy.


Po wpisaniu w wyszukiwarkę Allegro słowa „Hitler” wyskakuje nam prawie 10 tysięcy ofert. Wiele z nich to książki, sporą grupę stanowią historyczne niemieckie pamiątki czy medale. Gratką dla kolekcjonerów może być przedwojenne wydanie „Mein Kampf” za 19 tysięcy złotych. Ale można też znaleźć kubki z wizerunkiem Hitlera czy wiele artefaktów opisanych jako kopie bądź repliki.


Allegro od dawna walczy z produktami, które mogą propagować faszyzm. Sęk w tym, że do tej pory wystarczyło opisać produkt jako „kolekcjonerski”, by uchronić się przed konsekwencjami. Współpraca Allegro ze Stowarzyszeniem „Nigdy Więcej” zakłada monitorowanie aukcji i usuwanie tych, które mogą naruszać prawo.


– Allegro nieustannie szuka sposobów, jak z pożytkiem dla społeczeństwa wykorzystać zgromadzoną wiedzę o technologii i handlu. Tworząc od ponad 18 lat polski e-handel, w nasz model biznesowy wpisaliśmy budowanie kapitału społecznego zaufania. Bardzo cieszy nas, że w tym zakresie wesprze nas Stowarzyszenie "Nigdy Więcej", które pomoże usuwać oferty niezgodne z prawem i naszym regulaminem – mówi Paweł Klimiuk, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Allegro.


Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" w ramach rozpoczętego właśnie trzymiesięcznego pilotażu będzie zgłaszać administracji serwisu do usunięcia oferty naruszające zapisy artykułów 256 oraz 257 Kodeksu karnego, a także opisane w Załączniku nr 1 do Regulaminu Allegro. Będzie się to odbywać przy jednoczesnym poszanowaniu wolności słowa i informacji. Po trzech miesiącach pilotażu strony wspólnie zadecydują o tym, w jakiej formule będą kontynuować współpracę.

– Od 1996 roku, kiedy powstało "Nigdy Więcej", za cel stawiamy sobie promowanie wielokulturowości i szacunku dla odmienności oraz przeciwdziałanie problemom społecznym: rasizmowi, neofaszyzmowi, ksenofobii oraz dyskryminacji. Od lat prowadzimy działania przeciwko sprzedaży przedmiotów zawierających taką symbolikę. Razem z Allegro będziemy przeciwdziałać temu problemowi bardziej skutecznie – mówi Rafał Pankowski, współzałożyciel Stowarzyszenia.

Porozumienie o współpracy zostało podpisane 21 marca – w Międzynarodowym Dniu Walki z Dyskryminacją Rasową. Został on ustanowiony w 1996 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dla uczczenia ofiar pokojowej demonstracji w Sharpeville (Republika Południowej Afryki) z 21 marca 1960 roku. Policja zastrzeliła tego dnia 69 osób, które protestowały przeciwko polityce apartheidu. W związku z rocznicą tego tragicznego wydarzenia każdego roku w różnych krajach organizowane są inicjatywy przeciwko rasizmowi, przemocy i uprzedzeniom.

– Będziemy monitorować aukcje Allegro i w przypadkach, gdy pojawią się treści nazistowskie, faszystowskie, nawołujące do nienawiści, takie aukcje będą ściągane – tłumaczy Anna Tatar ze stowarzyszenia „Nigdy Więcej", cytowana przez Superbiz.pl.

Za propagowanie treści nazistowskich można w Polsce zostać ukaranym nawet na 2 lata za kratami.

Anna Tatar podkreśla, że prawdziwi kolekcjonerzy czy grupy rekonstrukcyjne nie mają się czego obawiać. Celem jest wyeliminowanie aukcji „otwarcie faszystowskich lub nazistowskich”.