Ubóstwo mamy wypisane na twarzy. Eksperci udowodnili, że najwięcej o naszych finansach mówi jej konkretna część

Jedno zerknięcie na zdjęcie pozwala nam ocenić, czy osoba, którą widzimy jest bogata czy biedna – takie wnioski płyną z eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Toronto
Jedno zerknięcie na zdjęcie pozwala nam ocenić, czy osoba, którą widzimy jest bogata czy biedna – takie wnioski płyną z eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Toronto pexels.com
Jedno zerknięcie na zdjęcie pozwala nam ocenić, czy osoba, którą widzimy jest bogata czy biedna – takie wnioski płyną z eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Toronto. Co ciekawe, uczestnicy eksperymentu z dużą trafnością odgadywali także sytuacja materialną osób, które oglądali na dużych zbliżeniach. Szczególnie przydatna w ocenie okazywały się...usta.

Badanie zostało przeprowadzone przez Thorę Bjornsdottir i prof. Nicholasa O. Rule z Uniwersytetu w Toronto. Naukowcy pokazywali uczestnikom eksperymentu 80 fotografii białych mężczyzn i 80 białych kobiet. Wszystkie zdjęcia były w odcieni szarości, nie było na nich tatuaży ani kolczyków. Połowa z nich pokazywała osoby zarabiające powyżej 150 tys. dolarów rocznie, na drugiej połowie byli natomiast ludzie o zarobkach poniżej 35 tys. dolarów.

Jak skutecznie oceniamy sytuację materialną?
Badani zostali poproszeni o zaklasyfikowanie osób przedstawionych na fotografiach do jednej z tych grup. Szansa na właściwe przyporządkowanie wynosiła więc równo 50 proc., okazało się jednak, że uczestnicy radzą sobie z typowaniem dużo lepiej – odsetek trafnych odpowiedzi sięgnął 68 proc. - Nie spodziewałem się takich wyników, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak subtelne są różnice na twarzach - powiedział prof. Rule, cytowany przez CNBC

Mniejszą skutecznością uczestnicy wykazywali się po przybliżeniu twarzy – tutaj najwyższy procent dobrych odpowiedzi padał po zbliżeniu na usta. Dobrym miernikiem okazywał się również nos i oczy.

Jak zostało to zinterpretowane przez naukowców? Bjornsdottir i Rule twierdzą, że osoby o dobrej sytuacji materialnej prowadzą spokojniejsze i bardziej ustabilizowane życie, w porównaniu osobami, które ledwo wiążą koniec z końcem. I te różnice w samopoczuciu koniec końców znajdują odzwierciedlenie na naszych twarzach. Przewlekłe skurcze mięśni doprowadzają do stałych zmian w wyglądzie, które są nieświadomie odbierane przez obserwujących.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.