Polaku, przejrzyj co publikowałeś na Facebooku. Za chwilę rząd USA może tego użyć przeciw tobie

KOLEJKA STARAJĄCYCH SIĘ O WIZY AMERYKAŃSKIE
KOLEJKA STARAJĄCYCH SIĘ O WIZY AMERYKAŃSKIE Robert Kowalewski/Agencja Gazeta
Departament Stanu Stanów Zjednoczonych proponuje, by w procesie przyznawania wiz służby mogły zlustrować nasze konto na Facebooku do 5 lat wstecz. Praktyka miałaby dotyczyć zarówno wiz imigranckich jak i turystycznych. Szacuje się, że dotknęłaby około 15 mln osób.

To brzmi jak prima aprilis, niestety dokument departamentu datowany jest na 30 marca 2018 roku więc po prostu informujemy o nim z delikatnym poślizgiem. Amerykańscy urzędnicy chcą, by osoby, które będą starały się wizę, przedstawiały swoją historię aktywności na portalach społecznościowych z ostatnich 5 lat. Decyzja o tym, które portale będą brane pod uwagę, zapadnie w późniejszym czasie, można jednak w ciemno obstawiać, że znajdzie się wśród nich Facebook.

Pierwsze tego typu pomysły pojawiły się już w 2015 roku, jako reakcja na strzelaninę w San Bernardino. W ubiegłym rok portal Mashable.com informował natomiast, że wnioskodawcy będą proszeni o podanie unikatowej nazwy użytkownika na portalach służących do "tworzenia lub udostępniania treści" w ciągu ostatnich pięciu lat.

Eksperci sceptyczni
Najnowsza propozycja nie wzbudziła, delikatnie mówiąc, przesadnego entuzjazmu u ekspertów. - Czy amerykański rząd powinien prosić o dostęp do mediów społecznościowych każdego odwiedzającego? Absolutnie nie. Nie tylko dlatego, że nie ma sensu. Jeśli planujesz atak terrorystyczny, bardzo wątpię, że piszesz: "nie mogę się doczekać, aż stanę się męczennikiem” - kpiła w felietonie dla „The Guardian” Arwa Mahdawi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.