Rachunek za rządy "złotego dziecka PiS". 2 mln zł odszkodowań, może być drugie tyle

Daniel Obajtek jako prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To z jego polecenia zwolniono ludzi, którym teraz trzeba płacić odszkodowania - jak na razie 2 mln zł
Daniel Obajtek jako prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To z jego polecenia zwolniono ludzi, którym teraz trzeba płacić odszkodowania - jak na razie 2 mln zł Foto: Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Daniel Obajtek, obecny prezes PKN Orlen, chwali się, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Może i nie ma, ale w końcu trzeba za nie zapłacić rachunek. Skarb Państwa wypłacił już 2 mln zł odpraw i odszkodowań pracownikom, których Obajtek bezprawnie wyrzucił z pracy.

A warto zauważyć, że sądy rozpatrzyły mniej więcej połowę spraw, jakie wytoczyli pracownicy zwolnieni przez Obajtka. Obecnie jest prezesem Orlenu, zastąpił na tym stanowisku Wojciecha Jasińskiego.

Było to niespodzianką, bo Jasiński jest uważany za zaufanego współpracownika Jarosława Kaczyńskiego.

Obajtek wcześniej był prezesem Energi (2017 - 2018), tam zaś trafił bezpośrednio z fotela szefa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

I tam właśnie lekką ręką „wymienił” 1600 pracowników – część wyrzucił, część dostała inne stanowiska. Za prezesury Obajtka w ARiMR (XI 2015 r. – III 2017 r.) z pracy wylano 422 osoby, powołując się na art. 70 Kodeksu pracy. Część zwolnionych uznała, że to bezprawie i poszła do sądu.

Do końca marca 2018 roku swoje procesy wygrało 85 osób, 14 przegrało, 94 sprawy jeszcze się toczą. Jak na razie sąd nakazał wypłacić owym 85 osobom łącznie ponad 610 tys. zł odpraw i ponad 1,4 mln zł odszkodowań za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.

Obajtek zaczynał karierę polityczną w Pcimiu. Najpierw był radnym, potem wójtem. Jak przypomina Gazeta Wyborcza, od kilku lat cieszy się w PiS pseudonimem "Wszystko Mogę" - nadał mu go zresztą prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.