Przedsiębiorcy masowo deklarują podnoszenie cen. Tak rozochoceni nie byli już od dawna

Mateusz Skwarczek/Agencja Gazeta
Aż 70 proc. firm w Polsce przyznaje, że zamierza w najbliższym czasie podnieść ceny swoich usług. Jesteśmy pod tym względem w ścisłej czołówce w Unii Europejskiej – większy odsetek przedsiębiorców planuje podwyżki tylko w Holandii i na Litwie.

Sytuacja zmieniła się niemal o 180 stopni. W ubiegłym roku Grant Thornton przepytał polskich przedsiębiorców o zamiar podnoszenia cen. Wtedy pozytywnie odpowiedział co 10. Dzisiaj podwyżki szykuje 7 na 10 firm. Uwzględniają fakt, że jednocześnie część przedsiębiorców zamierza obniżyć ceny, agencja obliczyła, że wskaźnik netto to 44 proc. Co oznacza, że w ciągu roku odsetek przedsiębiorstw, które chcą dobrać się do kieszeni statystycznego Kowalskiego poszedł w górę ponad 4-krotnie. To również najwyższy wynik w historii - podaje money.pl.

Dlaczego ceny będą rosnąć?
Wygląda więc na to, że konsumenci nie mają co liczyć na powrót deflacji, dzięki której w latach 2014-2016 ceny stopniowo w Polsce topniały. Co jest przyczyną tej nagłej presji cenowej? Eksperci wskazują na kilka czynników. Przede wszystkim przedsiębiorcy zauważyli wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń. Poza tym do Polski napłynęło w ostatnim czasie wielu emigrantów zarobkowych, a nie bez znaczenia pozostało również wprowadzenie programów socjalnych w rodzaju 500+.

– Prawdopodobnie zaobserwujemy w roku 2018 najwyższy od dłuższego okresu w poziom stopy inflacji – wyjaśnia w raporcie Mariusz Maik z Grant Thornton.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.