IKEA zapowiada wielkie zmiany. Zupełnie inne lokalizacje sklepów

Plany koncernu IKEA zakładają otwieranie sklepów w centrach miast.
Plany koncernu IKEA zakładają otwieranie sklepów w centrach miast. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
O ile meble ze znakiem IKEA dalej będą tanie, to sklepy giganta meblowego będą się otwierać nie na przedmieściach, ale również w centrach miast. To jedna ze zmian, które planuje wprowadzić szwedzka firma.

Jedną z największych zmian, które wprowadzi IKEA, to zmiana sposobu planowania. Dotychczasowe plany rozwoju układane na 5-10 lat zostaną zastąpione planami trzyletnimi. Dzięki temu szwedzka firma chce dostosować się do coraz szybciej zmieniającego się społeczeństwa.

Sklepy IKEA w centrach miast
Nowa strategia ma zagwarantować, że firma dotrze przede wszystkim do mieszkańców dużych miast, których mieszkańcy nie mają zbyt zasobnych portfeli, a co za tym idzie mają też małe mieszkania. Jak powiedział w rozmowie z portalem Bloomberg dyrektor generalny IKEA Jesper Brodin, plany te powstały po przeprowadzeniu przez firmę badań, z których wynika, że do 2030 roku aż 60 procent ludności świata będzie mieszkać w dużych ośrodkach miejskich. Oznacza to, że liczba ludności w miastach podwoi się w porównaniu ze stanem na dzisiaj.

W związku z tym jednym z celów koncernu jest otwieranie sklepów w centrach miast, co umożliwi dotarcie do większej liczby klientów. Realizując takie założenie, IKEA już teraz otwiera sklepy w Londynie i Paryżu. Pewnie niewielu już dzisiaj pamięta, ale jeden z pierwszych sklepów, które IKEA otworzyła w Polsce, był właśnie zlokalizowany na warszawskiej Woli w bliskim sąsiedztwie Dworca Centralnego. Dopiero później powstały sklepy w podwarszawskich Jankach i na Targówku.


Meble IKEA zamówisz przez internet
Kolejnym pomysłem, który ma ułatwić klientom zakupy, jest rozwój sprzedaży przez internet. Dzięki temu łatwiej będzie kupić między innymi meble z dostawą do domu. Jednak Brodin zaznacza, że nie spowoduje to ograniczenia liczby sklepów wielkopowierzchniowych. Pozostałe kanały sprzedaży mają być po prostu uzupełnieniem ich oferty.

Brodin twierdzi również, że IKEA pozostanie wierna ideałom swojego założyciela Ingvara Kamprada i dalej będzie tanim sklepem.
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Ikea
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.