Przez prosty błąd pracownika, Samsung wypłacił astronomiczną dywidendę. Kilkanaście osób zostało milionerami

pexels.com
Taki błąd nie powinien się zdarzyć poważnej korporacji. Jedna ze spółek należąca do grupy Samsung przez pomyłkę wypłaciła 105 mld dolarów dywidendy w postaci akcji swoim pracownikom. Mimo zakazu część szczęśliwców natychmiast spieniężyła swoje udziały, mocno się przy tym wzbogacając.

Potężna wpadka stała się udziałem Samsung Securities, czyli jednej z ośmiu instytucji finansowych należących do grupy Samsung. Dywidenda miała polegać na wyemitowaniu dodatkowych akcji firmy, które miały trafić w ręce pracowników. W wyniku błędu jednego z pracowników spółka zamiast zapłacić pracownikom 1000 wonów za akcję (93 centy), rozdała 1000 akcji każdemu z nich. Łącznie rozdystrybuowała w ten sposób 2,83 mld udziałów o wartości 112,6 biliona wonów, czyli 105 mld dolarów. To 30 razy więcej niż jej rynkowa wycena.

Ile można zarobić na dywidendzie?
Skorzystało na tym 16 osób, które od razu sprzedały otrzymane akcje. Ich łączna wartość to 186 mln dolarów, każdy z nich w bardzo krótkim czasie zarobił więc co najmniej kilka milionów. Samsung poinformował, że cała grupa została zawieszona w wykonywaniu swoich obowiązków. Łącznie w wyniku emisji dodatkowe udziały trafiły do ponad 2 tys. pracowników.

Na konsekwencje nie trzeba było długo czekać. Południowokoreańska Narodowa Izba Emerytalna ogłosiła, że rezygnuje ze współpracy z koncernem, nad tym samym krokiem zastanawiają się również inne fundusze emerytalne.

- Zrekompensujemy straty wszystkim inwestorom, którzy ucierpieli na skutek tymczasowej sprzedaży - powiedziała rzeczniczka Samsung Securities.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.