Rosja finansuje właśnie ogólnoświatowy cyberatak. Takiego ostrzeżenia jeszcze nie było

Spotkanie Władimira Putina z Donaldem Trumpem. Wymowne, bo administracja Trumpa kolejny raz wskazała palcem na Rosję, oskarżając o finansowanie cyberataków
Spotkanie Władimira Putina z Donaldem Trumpem. Wymowne, bo administracja Trumpa kolejny raz wskazała palcem na Rosję, oskarżając o finansowanie cyberataków Fot. Flickr.com / Book Catalog / CC BY 2.0
Rosja sponsoruje właśnie skoordynowany, ogólnoświatowy cyberatak, od domowych biur po duże firmy. Celem ma być zdobycie przyczółków w sieciach wewnętrznych i działalność sabotażowa. To o tyle niecodzienna sytuacja, że Rosję oficjalnie palcem wskazały równocześnie dwa kraje - USA i Wielka Brytania.

Ostrzeżenie to wynik połączonych prac Departamentu Bezpieczeństwa, FBI i brytyjskiej NCSC. To niecodzienna sytuacja, by aż dwa kraje równolegle wskazały palcem winnego. Amerykanom i Brytyjczykom zdarzyło się to po raz pierwszy.
Rob Joyce
Koordynator ds. cyberbezpieczeństwa w Białym Domu

Jesteśmy przekonani, że Rosja przeprowadziła skoordynowaną kampanię, która miała na celu pokonanie zabezpieczeń routerów, tych w mieszkaniach i firmach, rzeczy, które ty i ja mamy w domach Czytaj więcej

Rosja sponsoruje ogólnoświatowy cyberatak
- Potępiamy tę szkodliwą cyberaktywność i obarczamy Kreml odpowiedzialnością - dodała Jeanette Manfra, z ramienia Departamentu Bezpieczeństwa odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo.

To nie pierwsze oskarżenie wysunięte w kierunku Rosji przez administrację Donalda Trumpa. Niedawno Biały Dom ogłosił, że Rosjanie próbowali atakować amerykańskie sieci energetyczne, to im też przypisywano odpowiedzialność za pustoszące ataki ransomware z użyciem oprogramowania NotPetya, a więc takich, które szyfrują zawartość dysków i domagają się okupu w zamian za ich odblokowanie.

Ciaran Martin, szef brytyjskiej NCSC, nawiązując do aktualnego ataku powiedział, że wymierzony był w miliony urządzeń na całym świecie. Dodał, że urządzenia sieciowe, jak routery, to wymarzony cel ataku, bo przetwarzają większość ruchu wewnętrznego i zewnętrznego w domowych sieciach i firmach. Gdy router trafia pod kontrolę hakera, to samo dzieje się z ruchem.


Przypomnijmy, że na podobnej zasadzie, a więc atakując routery, hakerzy sponsorowani przez Rosję dobrali się do tegorocznych igrzysk w Pjongczangu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.