Od września wysyłają polskie dzieci do pracy. Czy piętnastolatek poradzi sobie sam w gąszczu przepisów?

Już od września pracę będą mogły podejmować wszystkie osoby, które ukończą 15. rok życia.
Już od września pracę będą mogły podejmować wszystkie osoby, które ukończą 15. rok życia. Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta
Ze względu na brak doświadczenia i wiek, młodociani pracownicy mogą być bardziej narażeni na problemy z pracodawcami. Dlatego każdy przed wkroczeniem na rynek pracy powinien poznać swoje prawa i obowiązki. Już od września pracować będą mogły piętnastolatki.

– Pracownik młodociany może być zatrudniony albo w charakterze przygotowania zawodowego, albo w celu wykonywania pracy zarobkowej, ale tylko przy pracach lekkich, czyli takich, które nie nadwyrężają rozwoju psychofizycznego młodocianego. Wykaz takich prac powinien być zaakceptowany przez okręgowego inspektora pracy i przez lekarza medycyny pracy – powiedziała agencji informacyjnej Newseria Biznes Dominika Zielińska, radca prawny, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu i Bydgoszczy. Czytaj więcej


Jak przypomina portal Newseria, zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, pracownikiem może być każdy pełnoletni obywatel. Przepisy uwzględniają jednak również pracowników poniżej tego wieku, czyli tzw. pracowników młodocianych. To osoby w wieku pomiędzy 16 a 18 lat, a od września już nawet piętnastolatki.

Umowa o pracę najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy
Zwłaszcza oni powinni być uprzedzeni o podstawowych obowiązkach pracodawcy, który musi najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przedstawić im umowę o pracę. Jak mówi Zielińska, pracy nie powinno rozpoczynać się nie mając w ręku podpisanego dokumentu. Sama umowa musi określać wyraźnie kto jest pracodawcą, a kto pracownikiem, wskazywać datę rozpoczęcia pracy oraz zawierać informację o wysokości wynagrodzenia.

Specjalistka radzi, by również umowy cywilnoprawne zawierać w formie pisemnej, chociaż takiego obowiązku nie nakłada prawo. Ułatwi to potem ewentualne dochodzenie roszczeń przez zatrudnionego.

Płaca minimalna
Radca prawny przypomina również, że zgodnie z prawem obowiązują minimalne wynagrodzenia za pracę. W przypadku umowy o pracę to 2100 zł brutto, a w przypadku umowy zlecenia 13,70 zł za godzinę brutto. Trzeba też pamiętać o możliwości dochodzenia swoich praw w przypadku niewypłacenia wynagrodzenia. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą się w tym wypadku zgłosić bezpośrednio do okręgowego inspektora pracy, później do sądu pracy. Osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych musi kierować skargi bezpośrednio do sądu cywilnego.


Komu przysługuje urlop?
Należy również pamiętać o prawie do urlopu, które przysługuje wszystkim pracownikom etatowym. Ci młodzi mają do dyspozycji 20 dni płatnego wypoczynku w roku kalendarzowym. Prawo do nich nabywa proporcjonalnie po każdym przepracowanym urlopie. Niestety, jak mówi radca Zielińska, prawa do płatnych urlopów nie mają osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych. I chociaż mogą się umówić z pracodawcą, że wezmą sobie tydzień czy dwa wolnego, to nie mogą za ten okres domagać się wynagrodzenia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.