Najlepsze zawody. To ich polscy pracodawcy szukają teraz najczęściej

Pracę najłatwiej znaleźć w woj. mazowieckim, w handlu i finansach
Pracę najłatwiej znaleźć w woj. mazowieckim, w handlu i finansach Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta
Co czwarte ogłoszenie o pracę pochodzi z mazowieckiego. Najczęściej szuka się handlowców i sprzedawców oraz osób do obsługi klienta i IT. O dobrą pracę najtrudniej na całej ścianie wschodniej.

To wnioski z analizy tegorocznych ogłoszeń o pracę, zamieszczonych na portalu Pracuj.pl. To spora próbka, bo było ich prawie 150 tysięcy. Najwięcej optymizmu mogą mieć w sobie specjaliści z branż handel hurtowy i sprzedaż B2B (12 proc.) oraz szeroko rozumianego sektora finansowego (bankowość, ubezpieczenia, finanse, ekonomia i księgowość) - 10 proc. ogłoszeń.

Jeśli przeanalizujemy jednocześnie pochodzenie ofert, najwięcej z nich (25 proc.) oferują firmy z województwa mazowieckiego. Za nim znalazły się województwa: dolnośląskie (10 proc.), małopolskie i śląskie (po 9 proc.). Najmniej ogłoszeń – jedynie po 2 proc. pochodzi z warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i lubuskiego. W lubelskim i podkarpackim jest niewiele lepiej – mają po 3 proc.

Pracę najłatwiej znaleźć w handlu i finansach, ale bardzo szybko wzrosła liczba ofert dla specjalistów – o 41 proc. w stosunku do I kwartału ubiegłego roku. W tym o 29 proc. dla inżynierów, 25 proc. – ekspertów od produkcji, a o 23 proc. – logistyków.


– Uwagę zwracają istotne wzrosty w kilku grupach zawodowych. Pierwszym z nich jest rosnące zapotrzebowanie na specjalizacje techniczne. Tłumaczyć je może dobra kondycja np. firm produkcyjnych. Według GUS w styczniu i lutym 2018 w obszarze produkcji przemysłowej Polska odnotowała aż 8-procentowy wzrost w stosunku do tego samego okresu przed rokiem – mówi Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl, cytowany przez PulsHR.pl.

Zwiększonemu zapotrzebowaniu na pracowników, towarzyszy zazwyczaj wzrost pensji w regionie. Ciekawie wygląda sytuacja w pomorskim, gdzie zarobimy lepiej, niż w województwie wielkopolskim czy śląskim, gdzie ofert jest sporo więcej.

Kogo szukają pracodawcy?
Najczęściej specjalistów średniego szczebla – do nich kierowano ponad 70 proc. ogłoszeń. Firmy zdają się potrzebować kierowników, bo do nich zaadresowano prawie 15 proc. ofert. Trzecią najpopularniejszą grupę w serwisie Pracuj.pl stanowią pracownicy fizyczni (8 proc.).

Najwyższy wzrost liczby ofert (w porównaniu do I kw. 2017 r.) dotyczył pracowników fizycznych – wyniósł 31 proc. Firmy szukały także częściej dyrektorów i prezesów (wzrost o 12 proc.).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.