Więcej pieniędzy dla doświadczonych pracowników. Resort pracy szykuje duże zmiany

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej liczy, czy budżet wytrzyma korektę w sposobie wyliczania płacy minimalnej
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej liczy, czy budżet wytrzyma korektę w sposobie wyliczania płacy minimalnej Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej liczy, czy budżet wytrzyma korektę w sposobie wyliczania płacy minimalnej. Resort chce zmienić przepisy, tak by premiować pracowników z długim stażem.

Ministerstwo pracy uznało, że obecne przepisy dotyczące płacy minimalnej są niesprawiedliwe wobec osób, które są na rynku pracy od dłuższego czasu. Pracownicy z długim stażem pracy dostają bowiem niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego, bo do minimalnej pensji wlicza im się dodatek za wysługę lat - informuje TVN24bis.

Komu przysługuje dodatek stażowy?
Kiedyś takie dodatki funkcjonowały w prywatnych przedsiębiorstwach, dzisiaj ograniczają się głównie do jednostek budżetowych – dostają je np. pracownicy urzędów państwowych i samorządowych, sądów, prokuratur i nauczyciele. Taki dodatek przysługuje po kilku latach zatrudnienia w wysokości zazwyczaj ok. kilku procent pensji zasadniczej.

Ministerstwo jest w trakcie zbierania informacji. Wysłało w tym celu zapytania do innych ministrów, wojewodów i pozostałych przedstawicieli administracji. Po uwzględnieniu ich opinii resort weźmie się za przygotowywanie projektu nowelizacji ustawy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.