Polscy żołnierze kupują sobie mundury na Allegro. Armia i biznes zawiodły na całej linii

Braki w umundurowaniu polskiej armii są tak duże, że część żołnierzy kupuje sobie służbowe ubrania na Allegro
Braki w umundurowaniu polskiej armii są tak duże, że część żołnierzy kupuje sobie służbowe ubrania na Allegro Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Z obietnicy Antoniego Macierewicza wyszły nici, armia nie dostała 100 000 mundurów. Dziś sytuacja jest już wręcz śmieszna. Żołnierze chodzą w różnych ubraniach, często kupionych za własne pieniądze, albo paradują w służbowych dresach. Tymczasem nowy wzór kamuflażu poległ w boju.


– Spotykam się z żołnierzami, którzy żalą się, że w jednostkach są takie braki, że mundury kupują na portalach internetowych. To wiceminister Maciej Grabski storpedował zakupy jeszcze w 2015 r. Dziś wojsko ponosi tego konsekwencje – mówi gen. Mirosław Różański, były dowódca generalny, cytowany przez tygodnik Polityka.

Od wielu lat potrzeby armii nie zmieniały się – wojskowi zamawiali ok. 200 tys. kompletnych mundurów rocznie. Dziwnym trafem za rządów Antoniego Macierewicza przestały być kupowane. Już w 2016 roku brakowało 50 tysięcy mundurów. W 2017 dostawy całkowicie ustały. Jesienią tego roku armia wystawiła się na pośmiewisko, gdy do mediów trafiły zdjęcia z ćwiczeń Dragon 2017, na których widać żołnierzy poubieranych w mundury z różnych epok a nawet dresy i własne buty.

Resort obrony najpierw zdementował pogłoski o brakach w umundurowaniu a następnie ogłosił, że do końca roku trafi 100 tys. nowych mundurów. Mamy maj, nowych ubrań dla wojaków dalej ani widu, ani słychu.

Zamieszania ciąg dalszy
W styczniu, już po dymisji Macierewicza wojsko zamówiło w końcu nowe ciuchy, ale po cenie wyższej od dotychczasowej, z wolnej ręki a na dodatek w firmie, która nie ma mocy przerobowych i doświadczenia. Cena za jeden komplet wzrosła z 250 do 403 złotych a w umowie od razu wskazano trzech podwykonawców Maskpolu, bo firma ta dostarczyła wojsku do tej pory jedynie 200 sztuk w ramach partii próbnej.


Nowe mundury mają trafić do żołnierzy we wrześniu. Sęk w tym, że – jak pisze Polityka – niedługo później do użytku miał trafić nowy wzór kamuflażu. Sztab ludzi pracował nad nim 10 lat. Na razie wygląda na to, że skończy się na niczym. Nowe mundury w nowym kamuflażu są trudne w produkcji a wzór szybko się spiera. A jeśli do materiału doda się więcej barwnika, to mundur świeci w podczerwieni. Do produkcji trafi więc inny wzór kamuflażu 3D, ponoć bardzo skuteczny. Zaprojektował go dr. Maciej Dojlitko z ASP w Gdańsku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła
0 0Słodkie napoje jak papierosy. W tym kraju ich reklamowanie będzie całkowicie zakazane
0 0Zbliża się poniedziałek, a ty nie masz energii? Sprawdź, ile kawy będziesz potrzebował
BIZNES 0 0Jak to wędlina, skoro mięsa nie ma? Mięsożercy narzekają, ale w ten biznes wchodzą potentaci
0 0Potężny zastrzyk finansowy dla polskiej pisarki. Wiemy, ile Tokarczuk zarobi na Noblu
0 0Milion złotych na emeryturę. Wystarczy, że będziesz tyle zarabiać i odkładać co miesiąc 15 proc.
0 0Joker bije rekordy nie tylko w kinach. Ludzie wyszukują bohatera... w filmach dla dorosłych
BIZNES 0 0Mówili im, że zaraz upadną. A one pokazały, że da się w Polsce zarabiać na japońskich książkach
TYLKO U NAS 0 0Ban od Facebooka trwa juz miesiąc, a firma cierpi. Sadowski zdradza, jak to wpływa na Brand24
NAUKA 0 0"Straciliśmy szansę na polskiego noblistę". Kontrowersje wokół prestiżowej nagrody
0 0Groźny atak na klientów polskiego Orange. Uważaj na taką wiadomość
KARIERA 0 0"Nie można nas tak zajeżdżać". Oni wyrobili miliony godzin pracy ponad normę
0 0Na przesyłkach z AliExpress tracimy wielkie pieniądze. Skarbówka rozkłada ręce