Polscy żołnierze kupują sobie mundury na Allegro. Armia i biznes zawiodły na całej linii

Braki w umundurowaniu polskiej armii są tak duże, że część żołnierzy kupuje sobie służbowe ubrania na Allegro
Braki w umundurowaniu polskiej armii są tak duże, że część żołnierzy kupuje sobie służbowe ubrania na Allegro Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Z obietnicy Antoniego Macierewicza wyszły nici, armia nie dostała 100 000 mundurów. Dziś sytuacja jest już wręcz śmieszna. Żołnierze chodzą w różnych ubraniach, często kupionych za własne pieniądze, albo paradują w służbowych dresach. Tymczasem nowy wzór kamuflażu poległ w boju.


– Spotykam się z żołnierzami, którzy żalą się, że w jednostkach są takie braki, że mundury kupują na portalach internetowych. To wiceminister Maciej Grabski storpedował zakupy jeszcze w 2015 r. Dziś wojsko ponosi tego konsekwencje – mówi gen. Mirosław Różański, były dowódca generalny, cytowany przez tygodnik Polityka.

Od wielu lat potrzeby armii nie zmieniały się – wojskowi zamawiali ok. 200 tys. kompletnych mundurów rocznie. Dziwnym trafem za rządów Antoniego Macierewicza przestały być kupowane. Już w 2016 roku brakowało 50 tysięcy mundurów. W 2017 dostawy całkowicie ustały. Jesienią tego roku armia wystawiła się na pośmiewisko, gdy do mediów trafiły zdjęcia z ćwiczeń Dragon 2017, na których widać żołnierzy poubieranych w mundury z różnych epok a nawet dresy i własne buty.

Resort obrony najpierw zdementował pogłoski o brakach w umundurowaniu a następnie ogłosił, że do końca roku trafi 100 tys. nowych mundurów. Mamy maj, nowych ubrań dla wojaków dalej ani widu, ani słychu.

Zamieszania ciąg dalszy
W styczniu, już po dymisji Macierewicza wojsko zamówiło w końcu nowe ciuchy, ale po cenie wyższej od dotychczasowej, z wolnej ręki a na dodatek w firmie, która nie ma mocy przerobowych i doświadczenia. Cena za jeden komplet wzrosła z 250 do 403 złotych a w umowie od razu wskazano trzech podwykonawców Maskpolu, bo firma ta dostarczyła wojsku do tej pory jedynie 200 sztuk w ramach partii próbnej.


Nowe mundury mają trafić do żołnierzy we wrześniu. Sęk w tym, że – jak pisze Polityka – niedługo później do użytku miał trafić nowy wzór kamuflażu. Sztab ludzi pracował nad nim 10 lat. Na razie wygląda na to, że skończy się na niczym. Nowe mundury w nowym kamuflażu są trudne w produkcji a wzór szybko się spiera. A jeśli do materiału doda się więcej barwnika, to mundur świeci w podczerwieni. Do produkcji trafi więc inny wzór kamuflażu 3D, ponoć bardzo skuteczny. Zaprojektował go dr. Maciej Dojlitko z ASP w Gdańsku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.