Po świeże warzywa zjeżdża do nich cała Warszawa. Ratusz chce zlikwidować 150-letnie gospodarstwo

Ludwik Majlert w trakcie pracy
Ludwik Majlert w trakcie pracy Kuba Atys/Agencja Gazeta
Gospodarstwo rolne o powierzchni 15 ha na terenie stolicy dużego, europejskiego państwa to niecodzienny widok. Na działce położonej na warszawskiej Białołęce kolejne pokolenia rodziny Majlertów uprawiają warzywa już od 150 lat. Teraz alarmuje, że uchwalony przez miasto plan zagospodarowania Trasy Mostu Północnego oznacza dla nich likwidację działalności.

– Gospodarstwo istnieje nieprzerwanie od prawie 150 lat. Pierwszy rolnik w rodzinie, Wilhelm, założył je w roku 1878. Rozwinął tu nowoczesną produkcję mleczną z bezpośrednimi dostawami dla mieszkańców Warszawy, a w 1902 roku założył plantację szparagów – czytamy we wpisie na fanpage'u prowadzonym przez rodzinę Majlertów.

Choć od tamtego czasu, na skutek licznych wywłaszczeń, gospodarstwo znacznie się skurczyło (m.in. przez budowę linii kolejowych, linii wysokiego napięcia i wodociągu miejskiego), po warzywa do Majlertów wciąż zjeżdża się cała Warszawa. – Przyjeżdżają do nas w sobotnie poranki, z dziećmi, z psami. Z całej Warszawy: Żoliborza, Saskiej Kępy, nawet Konstancina, czyli z drugiej strony miasta – opowiadała „Gazecie Wyborczej” Anna Maria Majlert.

Nic dziwnego, rodzina pewien czas temu porzuciła sztuczne nawozy i postawiła na eko-uprawy, wśród których dominują dynie, pomidory i kapusta. Kobieta ze śmiechem wspominała, że od czasu do czasu przyjeżdżają do nich developerzy, nie mogąc się nadziwić, dlaczego tak atrakcyjny kawałek gruntu pozostaje niezabudowany.


Gospodarstwo Majlertów zostanie zlikwidowane?
Ludwik Malert alarmuje jednak, że za chwilę dla jego działalności może zabraknąć miejsca. – Kilka tygodni temu miasto przedstawiło miejscowy plan zagospodarowania Trasy Mostu Północnego, który w praktyce oznacza likwidację gospodarstwa prowadzonego przez naszą rodzinę od wielu pokoleń – czytamy na Facebooku gospodarstwa.

Majlertowie bronią jedna idei funkcjonowania tak dużego gospodarstwa. – Rozwój Warszawy nie może odbywać się kosztem wyrywania z korzeniami jej historii i dziedzictwa – zauważają. Zachęcają również do składania uwag do projektu planu. Miasto daje na to czas do 14. maja.

Kilka tygodni temu miasto przedstawiło miejscowy plan zagospodarowania Trasy Mostu Północnego, który w praktyce oznacza...

Opublikowany przez Gospodarstwo Ludwik Majlert 26 kwietnia 2018
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.