Na co dzień zajmuje się badaniem mózgu. Teraz pokazuje, jak go „oszukać”, by stać się szczęśliwszym

Neuronauka to dziedzina nauki zajmująca się badaniem mechanizmów działania mózgu i wiążące je z naszymi procesami psychicznymi
Neuronauka to dziedzina nauki zajmująca się badaniem mechanizmów działania mózgu i wiążące je z naszymi procesami psychicznymi Fot. Thomas Hawk/http://tnij.org/xtaoxzk/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/s913h1m
Neuronauka to dziedzina zajmująca się badaniem mechanizmów działania mózgu i wiążąca je z naszymi procesami psychicznymi. Czy jednak jest w stanie sprawić, że staniemy się bardziej szczęśliwi? Specjalista w tej dziedzinie, Alex Korb, radzi, by zamiast stawiać pytanie – co sprawia, że jestem bardziej zadowolony z życia, spytać raczej – co uszczęśliwia mój mózg?


Alex Korb, doktor habilitowany na Uniwersytecie Kalifornijskim, zdecydował się udzielić na łamach "Thrive Global" trochę rad w tym temacie. Oto kilka z nich:

Słuchaj muzyki, która kojarzy ci się z najlepszym czasem w twoim życiu
Jednym z efektów związanych ze słuchaniem muzyki jest możliwość przypomnienia sobie stanu emocjonalnego, który towarzyszył nam podczas wcześniejszych przesłuchań. Różne gatunki muzyki lub nawet konkretne zespoły mogą przywoływać w ten sposób emocje związane z różnymi okresami w naszym życiu. Dlatego zdecydowanie lepiej jest postawić na muzykę, która budzi w nas te najlepsze skojarzenia.

Uśmiechaj się
Mózg nie jest szczególnie mądry – czasami nie jest pewny, w jaki sposób powinniśmy się czuć. Można mu w tym jednak pomóc. Korb przywołuje metodę biofeedbacku. Polega ona w pewnym sensie na samooszukiwaniu się. Zaczynamy się uśmiechać, więc mózg zaczyna odbierać to jako przejaw radości i w tym duchu interpretuje kolejne, spływające do niego bodźce.

Wysypiaj się
Tu rada naukowca jest prosta – ludzie, którzy źle się czują, nie sypiają dobrze, a ci, którzy nie sypiają dobrze, zaczynają źle się czuć.

Pokonaj prokrastynację poprzez redukcję stresu
Podczas przygotowywania się do wykonania ważnego zadania w naszej głowie bitwę toczą trzy części naszego mózgu. Kora przedczołowa wskazuje – musimy pracować, odniesiemy z tego długofalowe korzyści. W tym samym czasie prążkowie grzbietowe wzywa do nieposłuszeństwa, a jądro półleżące zachęca – sprawdźmy lepiej, czy ktoś nie napisał do nas na Facebooku.


Jak sprawić, by w tej bitwie zwyciężyła jednak kora przedczołowa? Korb zachęca do zredukowania stresu, zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję. – On zmienia dynamikę konwersacji, osłabiając korę – wyjaśnia.

O tym, w jaki sposób trenować mózg, pisał także nasz bloger Piotr Bucki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Są zarzuty dla zamieszanych w aferę SK Bank Wołomin. Jeden z największych przekrętów ostatnich lat
0 0Tak kantują turystów Holendrzy. Ujawniono skandal na kwiatowym targu
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła