Na co dzień zajmuje się badaniem mózgu. Teraz pokazuje, jak go „oszukać”, by stać się szczęśliwszym

Neuronauka to dziedzina nauki zajmująca się badaniem mechanizmów działania mózgu i wiążące je z naszymi procesami psychicznymi
Neuronauka to dziedzina nauki zajmująca się badaniem mechanizmów działania mózgu i wiążące je z naszymi procesami psychicznymi Fot. Thomas Hawk/http://tnij.org/xtaoxzk/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/s913h1m
Neuronauka to dziedzina zajmująca się badaniem mechanizmów działania mózgu i wiążąca je z naszymi procesami psychicznymi. Czy jednak jest w stanie sprawić, że staniemy się bardziej szczęśliwi? Specjalista w tej dziedzinie, Alex Korb, radzi, by zamiast stawiać pytanie – co sprawia, że jestem bardziej zadowolony z życia, spytać raczej – co uszczęśliwia mój mózg?

Alex Korb, doktor habilitowany na Uniwersytecie Kalifornijskim, zdecydował się udzielić na łamach "Thrive Global" trochę rad w tym temacie. Oto kilka z nich:

Słuchaj muzyki, która kojarzy ci się z najlepszym czasem w twoim życiu
Jednym z efektów związanych ze słuchaniem muzyki jest możliwość przypomnienia sobie stanu emocjonalnego, który towarzyszył nam podczas wcześniejszych przesłuchań. Różne gatunki muzyki lub nawet konkretne zespoły mogą przywoływać w ten sposób emocje związane z różnymi okresami w naszym życiu. Dlatego zdecydowanie lepiej jest postawić na muzykę, która budzi w nas te najlepsze skojarzenia.

Uśmiechaj się
Mózg nie jest szczególnie mądry – czasami nie jest pewny, w jaki sposób powinniśmy się czuć. Można mu w tym jednak pomóc. Korb przywołuje metodę biofeedbacku. Polega ona w pewnym sensie na samooszukiwaniu się. Zaczynamy się uśmiechać, więc mózg zaczyna odbierać to jako przejaw radości i w tym duchu interpretuje kolejne, spływające do niego bodźce.

Wysypiaj się
Tu rada naukowca jest prosta – ludzie, którzy źle się czują, nie sypiają dobrze, a ci, którzy nie sypiają dobrze, zaczynają źle się czuć.

Pokonaj prokrastynację poprzez redukcję stresu
Podczas przygotowywania się do wykonania ważnego zadania w naszej głowie bitwę toczą trzy części naszego mózgu. Kora przedczołowa wskazuje – musimy pracować, odniesiemy z tego długofalowe korzyści. W tym samym czasie prążkowie grzbietowe wzywa do nieposłuszeństwa, a jądro półleżące zachęca – sprawdźmy lepiej, czy ktoś nie napisał do nas na Facebooku.


Jak sprawić, by w tej bitwie zwyciężyła jednak kora przedczołowa? Korb zachęca do zredukowania stresu, zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję. – On zmienia dynamikę konwersacji, osłabiając korę – wyjaśnia.

O tym, w jaki sposób trenować mózg, pisał także nasz bloger Piotr Bucki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.