Odliczając podatki i składki na ZUS przeciętny Polak-singiel dostaje zaledwie 71 proc. swojej pensji. Nieco lepiej wygląda sytuacja rodzin – im w portfelu zostaje 77 proc. wypłaty. Na tle reszty Europy to jednak dość mizerne wyniki.
Polski singiel otrzymuje tylko 71 proc. wypłaty, co szereguje go na 15. miejscu w Unii Europejskiej – dowiadujemy się z raportu PwC „Praca w UE – podatki i składki 2018”, cytowanego przez gazeta.pl. To wynik porównywalny z mieszkańcami Łotwy, Rumunii i Chorwacji. Średnia dla całej UE wynosi tymczasem 73 proc. a rekordzistami są obywatele Cypru i Malty, którzy zachowują dla siebie odpowiednio 91 i 81 proc. wynagrodzenia.
Zarobki Polaków
Poniżej średniej unijnej znajdują się również polskie rodziny. Choć dzięki ulgom na dzieci i wspólnym rozliczeniom małżeńskim zostaje im w portfelach 77 proc. wypłaty, to na tle Europy wypadają jeszcze gorzej niż single. Taki odsetek daje bowiem 18. miejsce na równi ze znaną z wysokiej jakości świadczeń socjalnych Szwecją. Średnia dla całej UE to 79 proc.
Eksperci PwC podkreślają jednocześnie, że zmiany, jakie zaszły w podatku PIT w ostatnich miesiącach praktycznie nie wpłynęły na wynagrodzenia Polaków. Podniesienie kwoty wolnej od podatku pomogło bowiem tylko wąskiej grupie pracowników o najniższych dochodach, a sama kwota – 6600 zł jest wciąż jedną z najniższych na Starym Kontynencie. Rząd jednak sukcesywnie ją podnosi, od 1 stycznia 2018 roku kwota wolna od podatku poszła do góry do 8 tys. złotych.