Ile Jacek Kurski wyda na transmisje meczów z Rosji? Wysokie koszty

Jacek Kurski wpompuje setki milionów w transmisje mundialu z Rosji. Koszty porażają
Jacek Kurski wpompuje setki milionów w transmisje mundialu z Rosji. Koszty porażają Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Kasa Telewizji Polskiej pod rządami Jacka Kurskiego wymaga regularnego dosypywania pieniędzy z budżetu państwa. Ten wydaje się nic sobie z tego nie robić i pompuje kolejne miliony w transmisje meczów z mundialu w Rosji. Wiadomo, że nie mają szans się zwrócić.

Tegoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji oznaczają dla TVP gigantyczne wydatki. Nie wiadomo, ile telewizja wydała na prawa do transmisji meczów. Umowa objęta jest klauzulą poufności i jej szczegóły nie są znane. Wiadomo jednak, że mówimy o gigantycznych pieniądzach. Dwa lata temu Polsat zapłacił za prawa do transmisji Euro 2016 ok. 150 mln złotych. A Euro to impreza o wiele mniejsza, niż mundial.

Dziennikarze Gazety Wyborczej ustalili jednak, że Telewizja Polska jeszcze w 2016 roku zapłaciła za prawa medialne do najważniejszych wydarzeń piłkarskich w latach 2018-22 aż 70 mln euro (ponad 300 mln zł).

A w tej kwocie nie zawiera się opłata za możliwość transmitowania mundialu w Rosji i Katarze (w 2022 roku) – była płacona osobno.

Wiadomo więc, że w grę wchodzą setki milionów złotych. A to jeszcze nie wszystko, bo Telewizja musi jeszcze zapłacić za medialną obsługę tej imprezy. Władze TVP poinformowały właśnie, że do Rosji wyślą ekipę aż 150 osób. To siedem razy więcej, niż pojechało na mundial do Brazylii.

Impreza w Rosji potrwa od 14 czerwca do 15 lipca 2018 roku. W sumie rozegrane zostaną 64 mecze. Jednego dnia będą się odbywały nawet 4 jednocześnie, to zaś wymaga poczwórnej obsady dziennikarzy i komentatorów.

3 dni podróży
Sporym problemem są też odległości. Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport, mówi portalowi WirtualneMedia.pl, że podróż lotnicza do Samary oznacza kilka przesiadek i może potrwać nawet 3 dni. Jest to więc spora i bardzo kosztowna operacja logistyczna.


Już dziś wiadomo, że TVP nie zarobi na mundialu w Rosji, koszty nie mają szans się zwrócić.

– O ile mi wiadomo, nie ma na świecie telewizji - zarówno komercyjnej, jak i publicznej - która na czymś takim jak mundial by zarobiła – mówił jeszcze w 2014 roku rzecznik TVP.

Według specjalistów z domów mediowych, Telewizja może liczyć najwyżej na zwrot 40 – 50 proc. kosztów, jakie poniosła na licencje za transmisje. Dziś wiadomo, że po stronie kosztów trzeba będzie też zapisać olbrzymią sumę, jaką pochłonie logistyka i transport. Nie wiadomo też, ile będą kosztowały wszelkie nowoczesne technologie przekazu, jakie TVP chce zastosować w Rosji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.