Moherowe berety na cenzurowanym. H&M i Zara obraziły się na tę wełnę

H&M i Zara odchodzą od moheru. Pozyskiwanie tej wełny oznacza cierpienie wielu zwierząt
H&M i Zara odchodzą od moheru. Pozyskiwanie tej wełny oznacza cierpienie wielu zwierząt Foto: Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Wielkie i znane marki odzieżowe ogłaszają, iż w najbliższej przyszłości zrezygnują ze stosowania moheru w swoich produktach. Okazuje się, że pozyskiwanie tego rodzaju wełny wiąże się z olbrzymim cierpieniem zwierząt.

Jak informuje CNN, odejście od moheru zapowiedziały już m.in. H&M, Zara, GAP i Topshop. Ponad połowa światowej produkcji wełny pochodzi z Republiki Południowej Afryki. Niedawno wyszło na jaw, że farmy kóz w tym kraju są pełne cierpiących zwierząt. Farmerzy obchodzą się z nimi bardzo okrutnie, często wręcz się nad nimi znęcając.

Informacje o tym procederze pokazała mediom słynna organizacja PETA. Na materiałach filmowych zdobytych przez aktywistów, widać, jak pracownicy ferm okaleczają zwierzęta podczas golenia, obchodzą się z nimi brutalnie – ciągną je i biją.

Według PETA wiele ze zranionych zwierząt zdycha z powodu infekcji albo pragnienia. Film pokazuje nawet farmera, który podrzyna swoim kozom gardła.

Moher jest rodzajem wełny, pozyskiwanym z kóz angorskich. Wykorzystuje się go nie tylko do produkcji beretów i swetrów, ale i innych ubrań, również do garniturów czy płaszczy.

Odpowiedź producentów ubrań używających moheru była szybka. Przedstawiciel H&M poinformował, że do 2020 roku firma całkiem zrezygnuje z tego surowca. Identyczną deklarację złożył hiszpański Inditex, właściciel Zary. Z moheru zrezygnuje również Arcadia Group, właściciel sieci Topshop. GAP, który zarządza markami Banana Republic, Old Navy i Gap zadeklarował, że natychmiast przestaje używać tego rodzaju wełny.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.