Koniec z tanimi zakupami przez internet? Kurierzy po cichu zaczynają podnosić ceny

Firmy kurierskie i brokerzy dyskretnie zmieniają ceny usług
Firmy kurierskie i brokerzy dyskretnie zmieniają ceny usług Cezary Aszkiełowicz/Agencja Gazeta
Firmy kurierskie i brokerzy dyskretnie zmieniają ceny usług. Sklepy internetowe będą więc musiały płacić więcej, co zapewne szybko znajdzie odbicie w ich cenniku.

InPost, Ruch, DPD i broker kurierski Sendit – to lista firm, które zdecydowały się w ostatnim czasie na podwyżki – zauważyła „Gazeta Wyborcza”. Wszystkie stosowne zmiany wprowadziły bez większego rozgłosu. Ot, szybka aktualizacja cennika na stronie internetowej.

Ile zapłacimy za przesyłkę?
W Sendicie za wysłanie najmniejszej paczki (gabaryt A) zapłacimy teraz o 27 proc. więcej (z 8,25 na 10,49 zł), nieco większej (gabaryt B) o 16 proc. więcej. O 10 proc. poszła też w górę cena za przesłanie największych paczek.

Powód? Joanna Dzwonkowska, rzeczniczka prasowa Ruchu tłumaczy dziennikowi, że winien jest wzrost kosztów logistycznych i kosztów pracy. I rzeczywiście, branża od dłuższego czasu boryka się z problemem braku pracowników. Przeciętny kurier zarabia dzisiaj czasami mniej niż osoba zatrudniona na produkcji albo w sieci handlowej. Firmy logistyczne, szczególnie przed świętami, decydują się więc na podwyżki płac.


Dlatego też w ubiegłym rok Poczta Polska, walcząc z konkurencją o kurierów, doszła już do poziomu 22 zł/h. – Największa konkurencja jest na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i Warszawie –wyjaśniała Justyna Siwek, rzeczniczka PP.

Do podobnego problemu doszło również za naszą zachodnią granicą. W Niemczech, dzięki dynamicznemu rozwojowi e-commerce, logistyka również przeżywa swój złoty okres. I tak samo jak u nas, cierpi na brak rąk do pracy. To właśnie koniecznością zwiększenia atrakcyjności zawodu kuriera firma Hermes (jedna z większych kurierów w Niemczech) motywowała podniesienie cen dla przedsiębiorstw o 4,5 proc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.