To nie jest kraj dla zdolnych studentów. Państwo wyciągnęło od młodego Polaka podatek od nagrody, którą...samo przyznało

Student Akademii Muzycznej będzie musiał zapłacić podatek od nagrody, jaką dostał kilka lat za swoje osiągnięcia
Student Akademii Muzycznej będzie musiał zapłacić podatek od nagrody, jaką dostał kilka lat za swoje osiągnięcia Mikołaj Kuras/Agencja Gazeta
Student Akademii Muzycznej będzie musiał zapłacić podatek od nagrody, jaką dostał kilka lat za swoje osiągnięcia. Mężczyzna dostał wówczas 20 tys. zł.

Student Akademii Muzycznej złożył do swojego rektora wniosek o nagrodę przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – pisze „Rzeczpospolita”. Udało się. Nagroda została wręczona w grudniu 2014 roku. Kilka miesięcy później dostał jednak PIT-8C, z którego wynikało, że powinien odprowadzić od niej podatek.

Zbulwersowany mężczyzna napisał do skarbówki, sądząc, że to nieporozumienie. Decyzja została jednak podtrzymana. Według tłumaczeń urzędu wolne od opodatkowania są tylko świadczenia pomocy materialnej pochodzące z budżetów samorządów i własnych uczelni przyznawane na podstawie przepisów i systemie oświaty oraz prawa o szkolnictwie wyższym. A zdolny student dostał pieniądze od resortu kultury za osiągnięcia artystyczne. Ze zwolnienia więc nici.

Interpretację fiskusa potwierdził również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie i Naczelny Sąd Administracyjny. – Nie sposób zmienić stanu prawnego – usłyszał mężczyzna w tym ostatnim.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.