To nie jest kraj dla zdolnych studentów. Państwo wyciągnęło od młodego Polaka podatek od nagrody, którą...samo przyznało

Student Akademii Muzycznej będzie musiał zapłacić podatek od nagrody, jaką dostał kilka lat za swoje osiągnięcia
Student Akademii Muzycznej będzie musiał zapłacić podatek od nagrody, jaką dostał kilka lat za swoje osiągnięcia Mikołaj Kuras/Agencja Gazeta
Student Akademii Muzycznej będzie musiał zapłacić podatek od nagrody, jaką dostał kilka lat za swoje osiągnięcia. Mężczyzna dostał wówczas 20 tys. zł.

Student Akademii Muzycznej złożył do swojego rektora wniosek o nagrodę przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – pisze „Rzeczpospolita”. Udało się. Nagroda została wręczona w grudniu 2014 roku. Kilka miesięcy później dostał jednak PIT-8C, z którego wynikało, że powinien odprowadzić od niej podatek.

Zbulwersowany mężczyzna napisał do skarbówki, sądząc, że to nieporozumienie. Decyzja została jednak podtrzymana. Według tłumaczeń urzędu wolne od opodatkowania są tylko świadczenia pomocy materialnej pochodzące z budżetów samorządów i własnych uczelni przyznawane na podstawie przepisów i systemie oświaty oraz prawa o szkolnictwie wyższym. A zdolny student dostał pieniądze od resortu kultury za osiągnięcia artystyczne. Ze zwolnienia więc nici.

Interpretację fiskusa potwierdził również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie i Naczelny Sąd Administracyjny. – Nie sposób zmienić stanu prawnego – usłyszał mężczyzna w tym ostatnim.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.