Zdigitalizuj swoją przestrzeń. Ten start-up będzie reprezentował Polskę w finale prestiżowego konkursu

Finał krajowy PowerUp! by InnoEnergy 2018. Pierwsze miejsce zajął Indoorway, start-up z Warszawy, projektujący narzędzie do digitalizacji przestrzeni w miejscu pracy
Finał krajowy PowerUp! by InnoEnergy 2018. Pierwsze miejsce zajął Indoorway, start-up z Warszawy, projektujący narzędzie do digitalizacji przestrzeni w miejscu pracy Materiały prasowe
Do rywalizacji między sobą stanęła dwunastka. Każdego oceniano po tym, co wie o prowadzeniu biznesu, jak zgrany zespół tworzy i na jakim etapie znajdują się prace nad oferowanym światu rozwiązaniem. Finał krajowy PowerUp!, prestiżowego konkursu dla start-upów, już za nami. Zwycięzcą tegorocznej polskiej edycji został Indoorway, twórca inteligentnego i precyzyjnego narzędzia do analizy ruchu wewnątrz budynków.

Technologiczna firma z Warszawy zaprezentowała rozwiązanie z zakresu smart building. Narzędzie, łączące w sobie wiele technik pomiaru (żyroskop, akcelerometr, magnetometr, beacony), zapewnia nie tylko dokładną nawigację po obiektach i mapowanie przestrzeni, ale również optymalizację linii produkcyjnych i planu magazynu, czy poprawę bezpieczeństwa pracowników. Ma służyć pomocą właścicielom i managerom sklepów, biur, lotnisk czy zakładów przemysłowych.

– Naszą ideą jest stworzenie najlepszego na świecie rozwiązania do optymalizacji przestrzeni użytkowej. Biorąc udział w konkursie PowerUp!, liczymy nie tylko na nowe inwestycje, ale również na kontakty mogące przyspieszyć rozwój produktu i pozyskanie nowych klientów – mówi Marek Przytuła, dyrektor ds. operacyjnych Indoorway, który reprezentował zwycięski start-up w finale krajowym PowerUp! by InnoEnergy 2018.
Na drugim miejscu uplasował się reprezentowany przez Susan Kim-Chomnicką start-up Handerek Technologies. Pomysł tej warszawskiej firmy to kwintesencja tego, czym jest czysta technologia (cleantech). HT opracował bowiem samowystarczalną energetycznie i opłacalną ekonomicznie metodę przetwarzania nienadających się do recyklingu odpadów plastikowych na paliwa silnikowe. Taki sposób otrzymywania źródeł energii ma wesprzeć ochronę środowiska i rozwój gospodarki o zamkniętym obiegu.

Trzecie miejsce zajął Plantalux, którego twarzą w ogólnopolskiej rywalizacji PowerUp! był prezes Jakub Lachowski. Lubelski start-up rozwija technologię wspomagania wzrostu roślin w uprawach szklarniowych. Ma ona postać inteligentnego systemu oświetlania wykorzystującego autorską lampę typu LED COB. Zgodnie z planami, tego rodzaju nowoczesne lampy mają rozpocząć doświetlanie upraw już jesienią 2019 roku.


– Przy wyborze zwycięzcy finału krajowego kierowaliśmy się możliwością globalnego zastosowania innowacji. Taką perspektywę widzimy w przypadku Indoorway. Firmę czeka udział w Wielkim Finale w Pradze. Start-up, który tam zwycięży, może liczyć na wiedzę, finansowanie i rozległą sieć kontaktów InnoEnergy. Działamy bowiem w 40 krajach, współpracując z ponad 300 partnerami: największymi koncernami przemysłowymi, wiodącymi ośrodkami badawczymi i akademickimi oraz innowacyjnymi przedsiębiorcami – mówi Maciej Majchrowicz, Business Development Manager w EIT InnoEnergy, który był przewodniczącym jury finału PowerUp! w Polsce.
– Bardzo nas cieszy fakt, iż w tym roku w konkursie biorą udział nie tylko firmy z branży energetycznej, ale także z obszaru elektromobilności czy też smart city. Konkurs rozwija się w takim samym kierunku jak RAFAKO, które poza energetyką, poszukuje możliwości dywersyfikacji przychodów w wymienionych wcześniej obszarach. Utwierdza to nas w przekonaniu, że RAFAKO, stając się z początkiem roku również udziałowcem InnoEnergy, obrało dobrą strategię i związało się kapitałowo z właściwym partnerem – stwierdza Michał Maćkowiak, Head of Innovation w RAFAKO, który był jednym z jurorów.

Jakie kolejne wyzwania czekają zwycięski start-up z Polski? 16-17 czerwca przystąpi do warsztatów z europejskimi mentorami biznesowymi w ramach Międzynarodowego Bootcampu. Natomiast 19 czerwca weźmie udział w Wielkim Finale konkursu w czeskiej Pradze, gdzie powalczy o 30 tys. euro i 150 tys. euro inwestycji w prestiżowym akceleratorze Highway.

PowerUp! by InnoEnergy to międzynarodowy konkurs przeznaczony dla start-upów z obszaru energii, smart cities, mobility i czystych technologii. Do tegorocznej, czwartej edycji konkursu przystąpiło 299 start-upów z 24 krajów Europy Środkowej i Wschodniej (aż 38 pochodziło z Polski). Podczas gali finałowej w Warszawie swoje rozwiązania przed jury oraz inwestorami i przedstawicielami mediów zaprezentowało 12 start-upów. Konkurs organizuje EIT InnoEnergy, największy europejski fundusz branży cleantech.

Artykuł powstał we współpracy z InnoEnergy Central Europe

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.