To chyba najbardziej niebezpieczna praca w Polsce? Dostają więcej, niż policja i ABW

Straż Marszałkowska ma zarobki większe, niż policja czy ABW.
Straż Marszałkowska ma zarobki większe, niż policja czy ABW. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Praca w tej służbie jest o wiele bardziej dochodowa, niż zajęcie strażaka, policjanta a nawet funkcjonariusza ABW. Straż Marszałkowska pilnująca w Polsce jedynie budynku Sejmu dostała właśnie pensje, o jakich mogą pomarzyć operatorzy Służby Ochrony Państwa (czyli niedawnego Biura Ochrony Rządu).

Z opublikowanego właśnie rozporządzenia w sprawie zarobków służb mundurowych wynika, że Straż Marszałkowska ma pracę mniej odpowiedzialną jedynie od funkcjonariuszy CBA, wywiadu i kontrwywiadu.

Zarobki służb mundurowych w Polsce określane są przez podanie wielokrotności tzw. kwoty bazowej. Jest to suma 1523 złotych, zaś w rozporządzeniu dotyczącym poszczególnych służb zapisuje się wielokrotność owej kwoty bazowej – i to stanowi podstawę uposażenia funkcjonariuszy. W praktyce działa to tak, że strażacy zarabiają 3,22 kwoty bazowej, a więc 4905 brutto. Policja i Straż Graniczna ma przelicznik 3,28 (4996 zł), Służba Ochrony Państwa 3,39 (5164 zł).

Nieco wyżej na drabince zarobków i odpowiedzialności jest Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Z przelicznikiem 3,86, jej agenci zarabiają 5880 zł brutto. A jeszcze wyżej jest właśnie Straż Marszałkowska, z przelicznikiem 3,91 i zarobkami 5956 zł.

Prawie najważniejsi
Straż pilnującą porządku w Sejmie wyprzedzają tylko trzy służby. To wojskowy wywiad (4,99 – 7600 zł), kontrwywiad (4,94 – 7525 zł) oraz bezkonkurencyjne CBA. Agenci tej ostatniej służby dostają (dzięki przelicznikowi wynoszącemu 5,4) 8226 złotych brutto.

– Praca w straży musi być prawdziwym życiem na krawędzi - wskaźniki wyższe od strażników marszałkowskich mają tylko CBA, wywiad i kontrwywiad – ironizuje na Twitterze dziennikarz RMF FM, Tomasz Skory.
O Straży Marszałkowskiej dopiero ostatnio stało się głośno. Jeszcze niedawno pełniła funkcje reprezentacyjne i porządkowe. Ale na mocy ustawy, która weszła w życie w 20 maja, rozszerzono jej kompetencje. Teraz strażnicy są wyposażeni w broń i mają uprawnienia podobne do policji.


W ostatnim czasie funkcjonariusze SM stali przede wszystkim na straży wejścia do Sejmu. Zgodnie z decyzją marszałka, w związku z trwającym wewnątrz protestem rodziców osób niepełnosprawnych, do gmachu nie wpuszczono m.in. Janiny Ochojskiej czy Wandy Traczyk-Stawskiej. Strażnicy zasłynęli także pacyfikowaniem matek osób niepełnosprawnych w budynku Sejmu.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.